Trwają prace konserwatorskie przy odrestaurowaniu zewnętrznych murów obronnych Zamku Biskupów Chełmińskich zlokalizowanego w Lubawie przy ul. Kupnera.
Konserwację murów obronnych Zamku Biskupów Chełmińskich w Lubawie w zakresie elewacji północnej oraz baszty cylindrycznej wykonuje firma Konserwacja Zabytków „Renovatio” Sp. z o. o. z Torunia za kwotę 319.450,59 zł.
Konserwację murów obronnych Zamku Biskupów Chełmińskich w Lubawie w zakresie elewacji wschodniej przetarg wygrała ta sama firma z Torunia na kwotę 248.541,88 zł.
1. DANE OGÓLNE
Obiekt opracowania zlokalizowany jest w Lubawie na wschód od zamkniętego murami starego miasta i dawnego przedzamcza (obecnie Placu 700-lecia) oraz na północ od klasztoru Bernardynów i biegnącej przez miasto głównej ulicy Kupnera (droga Brodnica – Grunwald). Obiekt opracowania znajduje się na działce o numerze geodezyjnym 488 będącej własnością Gminy Miasta Lubawa.
Dostęp do placu zamkowego umożliwia łącznik o nawierzchni trawiastej podłączony do Placu 700-lecia. Obecnie na działce znajdują się ruiny Zamku Biskupów Chełmińskich oraz wybudowany na ruinach budynek gospodarczy.
2. OPIS PRAC BUDOWLANO-PORZĄDKOWYCH
Pierwszym etapem prac będzie uporządkowanie terenu wokół murów, usunięcie wszelkich śmieci i nieczystości. Obecnie cały obszar między murami zamku porośnięty jest bujną roślinnością (krzewy, chwasty) niszczącą ruiny. Konieczne zatem będzie wykarczowanie tej roślinności wraz z korzeniami. Ubytki ziemi w miejscach głębszego wykopu po korzeniach należy uzupełnić glebą, nawiezioną z
innego miejsca.
Po pracach naprawczych muru należy zadbać również o nawierzchnię trawiastą, którą będzie trzeba skosić i miejscami trawę dosiać. Po wyżej opisanym uprzątnięciu terenu, nastąpią prace naprawcze muru w zakresie niezbędnym do właściwego zabezpieczenia. Na początek trzeba będzie zebrać zwietrzelinę gruzowo-pyłową powstałą na skutek zwietrzenia cegieł.
Następnie należy przejść do oczyszczania muru, które polegało będzie na usunięciu wielu nawarstwień brudu i nalotów. Proponuje się oczyszczenie metodą fizykochemiczną za pomocą wody pod ciśnieniem oraz preparatu chemicznego. Metoda ta w sposób delikatny rozpuszcza zabrudzenia na powierzchniach materiałów porowatych takich jak cegła.
Następnie należy rozebrać te cegły, które posiadają duże ubytki. Stare cegły należy zastąpić nowymi, należy jednak zachować należytą ostrożność, aby przy wstawianiu nowych cegieł, nie uszkodzić pozostałych. Wszelkie ubytki w zaprawie,która jest wypłukana lub wykruszona należy uzupełnić.
Końcowym etapem pracy nad murem będzie hydrofobizacja - proces
nadawania powierzchniom materiałów własności hydrofobowych tj. odpychania wody. Hydrofobizację przeprowadza się w celu zapobiegania wnikaniu wody w głąb struktury materiałów.
Ostatnim etapem będą prace związane z utworzeniem traktów pieszych, ścieżek dla turystów wokół ruin zamku. Przewiduje się ścieżki o nawierzchni żwirowej, mają one naturalny wygląd i doskonale będą się tam komponować
Ścieżki służyć będą wyłącznie spacerowiczom, nie ma zatem konieczności ich wzmacniania krawężnikami. Wykonując ścieżkę należy ściśle przestrzegać zasad zawartych w opisie szczegółowym.
Głównie należy pamiętać o tym, aby prawidłowo zagęszczać poszczególne warstwy nawierzchni ponieważ od tego zależy jej trwałość.
załączniki
>>>odp-BIP.pdf
>>>Opis_prac_dla_konserwatora.pdf
>>>Opis_do_ścieżki_żwirowej.pdf
Więcej informacji na stronie BIP Lubawa
Na podstawie BIP opr. mz
Komentarze
Nie wiedziałem że to ma byc jakoś specjalnie odnawiane. Jak chodziłem tam i widziałem jak to robią to nie pamiętam żeby robili coś poza murowaniem, sprzątnęli na początku iwykosili, to fakt ale reszta to zupełnie pominięta.
Czas najwyższy żeby zabrać się za porządki. Mury niszczały aż serce bolało.
Fajnie było by zrobić z tego jakiś amfiteatr czy coś w tym stylu.