Podsumowanie XII Powiatowych Igrzysk Osób Niepelnosprawnych – Lubawa 2010 i XVII Terenowej Olimpiady Specjalnej Osób Niepełnosprawnych

Opublikowano:

11 czerwca 2010r.w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Lubawie miały miejsce dwa wydarzenia sportowo – integracyjne: XII Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych i XVII Terenowa Olimpiada Specjalna Osób Niepełnosprawnych. Zawody rozgrywały się na stadionie i w hali OSiR, gdzie jednocześnie w konkurencjach indywidualnych i drużynowych udział wzięło 274 niepełnosprawnych zawodników.

Na płycie stadionu obserwować można było początkowo zmagania zawodników w konkurencjach indywidualnych , w ramach Powiatowych Igrzysk : -skok w dal z miejsca, - rzut piłką lekarską, - bieg na 60 m. – strzał do bramki, - rzut piłeczką tenisową do tarczy, - w których udział wzięło 214 zawodników z placówek skupiających osoby niepełnosprawne  z terenu powiatu iławskiego.

Po nich nastąpiły niezwykle emocjonujące zmagania drużynowe. Zespoły walczyły w  następujących konkurencjach:
1)    przeciąganie liny, w której to konkurencji:
•    I m. - zajęła drużyna z Ośrodka Aktywności w Lubawie ( w skład którego wchodzili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lubawie oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Lubawie),
•    II m. - wywalczył zespól z Warsztatu Terapii Zajęciowej  w Iławie (WTZ),
•    III m. - przypadło w udziale WTZ z Susza

2)    piłka nożna:
•    I m. - zajął zespół z WTZ Iława
•    II m.  - WTZ Susz                                                          
•    III m. - ŚDS w Suszu
 

W tym samym czasie na hali OSiR rozgrywały się konkurencje drużynowe w ramach Terenowej Olimpiady Specjalnej, w której udział wzięło 10 placówek z terenu powiatu iławskiego i powiatów ościennych: placówki z Nowego Miasta  Lubawskiego, Nidzicy, Grazym, Olsztynka, Szyldaka, Bartoszyc, Lidzbarka Welskiego –w sumie 60 niepełnosprawnych zawodników. Zmagania toczyły się następujących konkurencjach:
- przeciąganie liny, gdzie odpowiednio:
- odwracanie krążków
 - kręgle klasyczne -                                            
- skok w dal z miejsca
- tor przeszkód.
                                                      
Ogólna klasyfikacja drużynowa  w XVII Terenowej Olimpiadzie Specjalnej wygląda następująco:                          
•    I m.  - przypadło w udziale Powiatowemu Środowiskowemu Domowi Samopomocy
                             w   Nowym Mieście Lubawskim
•    II m. -  zajął Środowiskowy Dom Samopomocy w Bartoszycach,
•    III m. - Środowiskowy Dom Samopomocy w Lidzbarku Welskim.

Pod koniec  zawodów rozstrzygnięto też konkurencję na najlepsza oprawę wizualno-plastyczą drużyny, którą wygrał Środowiskowy Dom Samopomocy w Bartoszycach.

Zmagania zawodników w tym dniu poprzedzone były niezwykle widowiskowym otwarciem, na które składał się przemarsz na płycie stadionu pocztów flagowych oraz bieg niepełnosprawnych zawodników z pochodnią i zapalenie znicza olimpijskiego. Zawodnikom towarzyszyła Miejska Orkiestra Dęta, przy dźwiękach której wciągnięto na maszt  flagę narodową.

Orkiestra pod batutą pana Stefana Raczyńskiego zaprezentowała także program artystyczny złożony z trzech utworów muzycznych i układów choreograficznych zatańczonych przez dziewczęta z Orkiestry.

Następnie widzowie podziwiali występy dziewcząt z Gimnazjum w Lubawie w układzie tanecznym, pt. „ Anioły i demony”, przygotowanym przez panią Katarzynę Kołecką oraz grupę przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego w Lubawie, które w tradycyjnych strojach lubawskich, uszytych w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Lubawie, zaprezentowały program artystyczny przygotowany przez panią Joannę Gruźlewską.

Występ na Igrzyskach był pierwszym występem dzieciaków w strojach lubawskich.

W przerwach między poszczególnymi konkurencjami miały okazję zaprezentować swój dorobek artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lubawie : zespół taneczny „ Iskierki”, prowadzony przez panią Bożenę Nowakowską oraz zespół muzyczny   „ Papugi” , pod kierownictwem pana Michała Kanterewicza.

Spośród wielu zaproszonych gości, swą obecnością zaszczycili m. in. : Starosta Iławski - pan Maciej Rygielski, Burmistrz Miasta Lubawa – pan Edmund Standara, zastępca Burmistrza Miasta Lubawa - pan Maciej Radtke, Przewodnicząca Rady Miasta Lubawa- pani Anna Tańska, Wójt Gminy Lubawa - pan Tomasz Ewertowski, Wójt Gminy Iława - pan Krzysztof Hermaciński, kierownicy ośrodków pomocy społecznej z Powiatu Iławskiego oraz placówek zajmujących się na co dzień rehabilitacją osób niepełnosprawnych oraz przedstawiciele lokalnych mediów.


Goście i zawodnicy w trakcie zawodów mogli podziwiać wyroby wykonane przez osoby niepełnosprawne prezentowane przez poszczególne placówki w formie stoisk.

Po zakończeniu zawodów każdy niepełnosprawny zawodnik otrzymał medal, a drużyny nagrodzone zostały pucharami i pamiątkowymi statuetkami. Organizatorzy postarali się uhonorować wszystkich uczestników obu imprez sportowych pamiątkowymi medalami, dyplomami i upominkami.

Nie zabrakło poczęstunku oraz krzepiącej grochówki, które w tym roku przygotował pan Wiesław Mergalski, właściciel „ Karczmy nad Sandelą”.  
Dzięki wsparciu sponsorów możliwe było zorganizowanie tego przedsięwzięcia na tak szeroką skalę. Organizatorzy zawodów składają wszystkim sponsorom i osobom zaangażowanym w realizację zawodów gorące podziękowania.

Opracowała:
Lidia Nowakowska
(wtz)