W połowie grudnia gminę Lubawa odwiedzili przedstawiciele bartoszyckich organizacji pozarządowych oraz pracownicy Urzędu Miasta Bartoszyce, Bartoszyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.Podczas wizyty mięli okazję dowiedzieć się w jaki sposób Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa realizuje działania w zakresie aktywizacji społeczności lokalnej na terenach wiejskich.
Organizatorem wyjazdu był Urząd Marszałkowski wspólnie z Elbląskiem Stowarzyszeniem Wpierania Inicjatyw Pozarządowych. Wizyta studyjna miała na celu odwiedzenie samorządów, które wykorzystują fundusze unijne w ramach promowania dobrych praktyk w naszym województwie.
– Dla większości uczestników było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie – mówi Marta Szuter z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miast Bartoszyce. – Ciekawość z naszej strony była ogromna i zostało ona w pełni zaspokojona. Program był napięty i obfitował w wiele niesamowitych nowych doświadczeń.
DOBRE PRAKTYKI W GMINIE
Dziesięcio osobowa grupa odwiedziła w naszej gminie świetlice środowiskowe, socjoterapeutyczne oraz grupy zabawowe w Mortęgach, Prątnicy, Łążynie i Rożentalu.
– Nasi goście mięli okazję dowiedzieć się jakie działania podejmujemy m.in. na rzecz aktywizacji dzieci i młodzieży w naszej gminie – mówi Adam Roznerski, kierownik OPS Gminy Lubawa. – Zobaczyli w jaki sposób funkcjonują u nas świetlice oraz grupy zabawowe.
Zwiedzili także Centrum Aktywności Lokalnej w Łążynie, które niedawno powstało w ramach realizacji II edycji projektu systemowego „Aktywna rodzina”.
– Mięli także okazję zapoznać się z realizacją przez ośrodek projektów unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – dodaje kierownik. – Przedstawiłem naszym gościom także rozwiązania organizacyjno-prawne oraz źródła finansowania działań związanych z aktywizacją społeczności lokalnej.
Gmina Lubawa jako jedna z nielicznych w województwie warmińsko-mazurskim wiedzie prym wśród samorządów wdrążając ciekawe formy aktywizacji społeczności lokalnej na terenach wiejskich.
– Podczas wizyty spotkało nas bardzo miłe zaskoczenie – kontynuuje pani Marta. – Przedszkolaczki przygotowały dla nas własnoręcznie zrobione ozdoby choinkowe.
Wizyta studyjna oprócz promowania wśród lokalnych organizacji tzw. „dobrych praktyk” miała na celu pobudzenie ich do aktywności.
– Mam nadzieję, że uczestnicy wynieśli podczas tego spotkania inspiracje, które przełożą na grunt lokalny – kończy pani Marta.
Matreiał: OPS