Bratiańskie badania archeologiczne

Opublikowano:

Po raz pierwszy Zamek w Bratianie został zbadany przez archeologów.
W ramach „Programu Grunwaldzkiego” kierowanego przez prof. Grzegorza Białuńskiego w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na UWM w Olsztynie zostały przeprowadzone badania podwodne w strefie przeprawy na Drwęcy, gdzie zbudowano mosty pontonowe dla wojsk krzyżackich. Zostały, także przeprowadzone wstępne badania weryfikacyjne dawnego zamku krzyżackiego w Bratianie.
Badania zakończyły się 14 września. Przeprowadził je dr Kazimierz Grążawski, z ramienia Towarzystwa „Pruthenia” działającego przy uniwersytecie olsztyńskim. Do współpracy zaproszeni byli też płetwonurkowie z Akademickiego Klubu Badań Podwodnych przy UMK w Toruniu.

Rozpoczęcie badań weryfikacyjno-sondażowych i wiertniczych na zamku w Bratianie zmierzać będzie w przyszłości do skonstruowania szerszego programu badań zamku, który dotąd nie był przedmiotem profesjonalnych analiz, zaś doczekał się wielu opracowań opartych na mylnych informacjach.

Rekonstrukcje w opracowaniach popularnych stanowią jedynie wyraz wybujałej wyobraźni ich autorów nie popartych badaniami warowni. Podczas prac badawczych sporządzona została siatka arowa, wykonano zostanie kilkanaście odwiertów oraz dwa wykopy na głębokość ponad 2 metrów jako sondy weryfikujące rozplanowanie przebiegu murów warowni. W jednym wykopie ustalono miejsce fosy bezpośrednio przed zamkiem a drugi wykop odkrył ukryte pod ziemią elementy narożnika zamku zabudowanego z kamienia i cegieł.

Szczegółowe wyniki badań i odkryć już wkrótce zostanę ujawnione przez archeologów, którzy już nie mogą się doczekać kolejnej wizyty w Bratianie.
A. A