W poniedziałek, 25 marca w sali sesyjnej Urzędu Gminy Lubawa odbyło się kolejne spotkanie poświęcone budowie chodników wraz z oświetleniem ulicznym w pasie drogowym drogi krajowej nr 15, w miejscach szczególnie zagrożonych tj. Łążku, Sampławie, Byszwałdzie i Rożentalu w ramach trwającej od wielu lat walki o poprawę bezpieczeństwa użytkowników tej drogi, w szczególności pieszych. Olbrzymie zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców w/w miejscowości oraz brak realnych terminów na poprawę sytuacji powoduje narastanie niezadowolenia.
Do udziału w dyskusji ponownie zaproszono posłów i senatorów z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Spośród 10 zaproszonych parlamentarzystów na spotkaniu pojawił się tylko poseł Zbigniew Babalski.
W spotkaniu uczestniczył także zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, Roman Grzelka, przedstawiciele rad sołeckich Sampławy, Łążka, Byszwałdu i Rożentala oraz zainteresowani mieszkańcy.
Na początku spotkania głos zabrał wójt gminy Lubawa Tomasz Ewertowski, który zaznaczył, że droga nr 15 przebiega przez gminę Lubawa na odcinku ok.
Dyrektor Roman Grzelka powiedział, że od ostatniego spotkania sytuacja nie uległa zmianie. Zapewnił, jednak, że jak co roku zostanie złożony projekt na realizację budowy chodników w miejscowości Sampława z nadzieją, że te środki w końcu uda się uzyskać.
Głos zabrał także poseł na Sejm Zbigniew Babalski, który wyjaśnił zebranym, że od dłuższego czasu zajmuje się problemem drogi nr 15 w kontekście jej przebiegu przez gminę Lubawa.
- Proszę Państwa – mówił - niemoc nie wynika z niechęci. Już w ubiegłym roku głosowaliśmy nad wnioskiem z poprawkami do budżetu, w którym znalazła się Lubawa. Pod wnioskiem podpisali się nawet posłowie spoza naszego województwa.
Podczas dyskusji mieszkańcy zasygnalizowali także, że policja zatrzymuje do kontroli osoby idące z konieczności prawym, nie zasypanym poboczem, szczególnie na odcinku z Sampławy w stronę Nowego Miasta, co budzi dodatkowe rozgoryczenie i że warto na takie rozmowy także zaprosić komendanta.
Uczestnicy spotkania zdecydowali, że kolejne rozmowy z udziałem zaproszonych gości powinny odbyć się w terenie, na jednym z niebezpiecznych odcinków - może to przyniesie szybszy skutek i pieniądze na budowę chodników i oświetlenia w końcu się znajdą.
W związku z wypowiedzią posła Zbigniewa Babalskiego, sprawdziliśmy sprawozdanie z głosowania nad tą poprawką i z ubolewaniem stwierdzamy, że posłowie z naszego regionu, którzy przed wyborami bardzo aktywnie zabiegają o poparcie na naszym terenie tj. poseł Stanisław Żelichowski oraz poseł Adam Żyliński głosowali przeciwko tej poprawce.
Głosowanie odbyło się podczas 30 posiedzenia Sejmu w dniu 12.12.2012 roku, poprawka nr 71, głosowanie 74.
Zobacz wyniki głosowania: glos_30_74.pdf
(mz, elubawa)
Komentarze
A co wy wymagacie od PSL-u, przecież to zawodowi kłamcy i łgarze. Rolnicy pamiętają, kto rozwalił ich ziemniaczankę w Iławie.
Żelichowski bezczelnie obwieszcza dziś w Głosie: Nigdy Was nie zawiodę!
A jak pan głosował w sprawie inwestycji na naszym terenie? Myśli pan że tu mieszkają idioci i mają amnezję? Wystarczy poczytać powyżej