To i owo dożynkowo

Opublikowano:

W czasie uroczystości dożynkowych nie mogło zabraknąć lubawskiej orkiestry dętej, która po mszy świętej dała koncert dla publiczności.

W tradycji  polskiej istnieje zwyczaj, że z ostatnich zerzniętych kłosów zbóż, kwiatów i ziół  rolnicy wiążą wieńce dożynkowe, które podczas dożynek zostają wystawiane na widok publiczny i oceniane przez komisje.

 

 

Komisja konkursowa w składzie:
1. Przewodnicząca komisji - Marszałek Jolanta Szulc
2. Ksiądz –  Tadeusz Breza
3. Starosta Powiatu Iławskiego - Maciej Rygielski
4. Redaktor Tygodnika „Głos  Lubawski - Joanna Porębska
5. Organizator - Benedykt Czarnecki
Komisja w konkursie wieńców dożynkowych oceniała: symbolikę liturgiczną, patriotyczną, regionalną, stopień trudności wykonania, rodzaj i ilość użytych materiałów, ogólne wrażenie artystyczne prezentacji. Komisja konkursowa wyróżniła wieniec dożynkowy z Sołectwa Złotowo, który otrzymał puchar Wójta Gminy Lubawa. Pozostałe wieńce z sołectw otrzymały pamiątkowe puchary za udział w konkursie: Sołectwo Byszwałd, Sołectwo Prątnica, Sołectwo Rożental, Sołectwo Targowisko, Wieś Wiśniewo - Sołectwo Wałdyki.

Rozstrzygnięty został również  konkurs kulinarny  „Smaki Maroka”. Nagrody zostały wręczone przez konsula Maroka  Taoufika Maazaouzi, żonę Fatimę i wójta Tomasza Ewertowskiego.
 I miejsce - Klub Kulinarnych Podróżników Mortęgi,
II miejsce - Klub Kulinarnych Podróżników Rakowice,
III miejsce - Klub Kulinarnych Podróżników Sampława,
IV miejsce - Klub Kulinarnych Podróżników Złotowo,
V miejsce - Klub Kulinarnych Podróżników Rożental.