Zabytkowe ruiny kaplicy w Tuszewie gm.Lubawa

Opublikowano:

Na terenie lubawskiej gminy znajduje się ciekawy zabytek architektoniczny położony we wsi Tuszewo. Na końcu wsi pośród pól i sadu przy drodze z Lubawy w kierunku Lidzbarka Welskiego widoczne są ruiny kaplicy rodowej.

Kaplica rodowa pobudowana została na wyniesieniu terenu w drugiej połowie  XIX wieku w latach 1860 -1880 w stylu neoklasycystycznym i jest obecnie widoczna z drogi wojewódzkiej. Obiekt został pobudowany z cegły ceramicznej na fundamencie z ciosów kamiennych. Elewacja frontowa udekorowana bogatym detalem architektonicznym, zachowanym do dnia dzisiejszego.

Elewacje szczytowe zachowane, choć mocno zniszczone, gładkie, z umieszczonymi centralnie pojedynczymi blendami czyli wnękami w ścianie, o wykroju arkady lub okna, stosowana przede wszystkim w celach estetycznych zaakcentowanymi detalami architektonicznymi wykonanymi z otynkowanej cegły analogicznie jak otwory okienne i drzwiowy w elewacji frontowej. Elewacja frontowa  - trójosiowa z wejściem umieszczonym centralnie. Elewacja tylna została doszczętnie zniszczona. Posadzka kaplicy zasypana ziemią i gruzem, porosnięta jest samosiewami.

Według relacji mieszkańców pod posadzką znajdowały się trzy cynkowe trumny ze zwłokami dawnego właściciela istniejącego w Tuszewie majątku ziemskiego oraz jego dwóch sióstr. Z opowiadań miejscowej ludności wynika, iż było to rodzeństwo o nazwisku Szak (nazwisko zostało spolszczone). Według legendy pan Szak zmarł prawdopodobnie ok. 1895 roku. Był człowiekiem wyjątkowo złym, skąpym i okrutnym.

W okresie powojennym obiekt pozbawiony został dachu. Można przypuszczać, iż był to dach dwuspadowy i przykryty dachówką ceramiczną. Mieszkańcy wsi pamietają jeszcze kolorowe witraże umieszczone w otworach okiennych kaplicy.

Walory artystyczne zachowanej elewacji frontowej, a także  samo usytuowanie ruin, wyróżnia zabytek w skali nie tylko gminy, ale także  regionu.
Ruiny  kaplicy znajdujące się nieopodal gospodarstwa nr 94 w Tuszewie gm. Lubawa, należą do zabytków i są wpisane  do rejestru zabytków nr rej.  A-4471.

Na podstawie uzasadnienia o wpisie do rejestru zabytków opracował M.Ż.

Zdjęcia wykonane w kwietniu 2011 roku.

 

 

Komentarze

Małgorzata Szak

ze zdziwieniem przeczytałam artykuł o legendzie ruiny kaplicy w Tuszewie i panu Szak czy ktoś może zna imiona tego rodzeństwa?????

(2015-03-05 12:58:49)
Ciekawa
A Ratke będzie miał sprawę? Czytałam u Kleiny, już parę razy tam pisali o Macieju R.
(2012-08-13 23:13:06)
Nazw.do wiad.redakcji
Standara Edmund 17.11.1982 zabezpieczony przez Wydz. "C" WUSW w Olsztynie do prac tajnych, MOB nr 05122/82 jako Zca Naczelnika UMiG w Lubawie.Karta Mkr2 z kartoteki Wydz. "C" KW MO/ WUSW Olsztyn; Książka wojennej obsady kadrowej; dziennik rejestracyjny osób wytypowanych do prac wojskowo mobilizacyjnych w instytucjach państwowych /MOB/ sygn. IPN Bi 066/627 t.1, zapis pod poz. 5122; karta Mkr2 z kartoteki ogólnoinformacyjnej Biura "C" MSW. Akta paszportowe Wydz. Paszportów WUSW w Olsztynie z 1989. Czudec Henryk, były milicjant, kandydat razem z burmistrzem Radtke, Standara Bernard, nadworny pisaciel w Głosie Lubawskim, zakłamuje historię od lat wielu, kiedyś służył ZSRR,jako nauczyciel przymusowego jezyka "ojczystego", teraz służy jako pożyteczny (i..a) Kasprowicz Marian, przewodniczący Miejsko Gminnego ZSMP,piewca socjalistycznej ojczyzny, PZPR i wyższości ZSRR, obecnie radny razem z burmistrzem Ratke, Sarnowski Jan, obecnie zna się na terapii,wcześniej znał sie na nauczaniu i wychowani w duchu socjalizmu, cżłonek PZPR, przełożony Emunda Standary... M.in. tacy ludzie (dalej) decydują co jest dobre dla ogółu mieszkańców Lubawy. Nazwisko znane do wiadomości redakcji
(2012-08-12 19:50:18)
Z sieci
Wielkie autorytety? Może by tak pokazać lubawskich donosicieli! blogmedia24.pl
(2012-08-12 11:39:09)