6 czerwca br. z roboczą wizytą na terenie gminy Lubawa przebywała grupa pracowników doradztwa rolniczego. Byli to kierownicy, reprezentanci poszczególnych Powiatowych Ośrodków Doradztwa Rolniczego naszego województwa m. in: Dyrektor Zygmunt Kiersz, Z-ca Dyrektora Zdzisław Kamiński, Z-ca Dyrektora Antoni Parfinowicz, Główna Księgowa - Kierownik Działu Księgowości Maria Getek oraz gospodarz gminy Tomasz Ewertowski.
Robocze spotkanie rozpoczęło się we wsi Tuszewo, w gospodarstwie jednego z najlepszych hodowców w kraju, Państwa Barbary i Kazimierza Tokarskich, którzy specjalizują się w hodowli zarodowej rasy Pietrain. Jest to rasa świń, które charakteryzują się bardzo cienką warstwą słoniny i świetnym umięśnieniem. Na obszarze około 80 ha państwo Tokarscy gospodarują wraz z córką i zięciem. Ich ostatnim nabytkiem jest knur rasy Pietrain - określany jako zwierzę bezstresowe z 60% -ową mięsnością.
Kolejnym etapem wizyty było gospodarstwo Państwa Elżbiety i Kazimierza Czacharowskich, którzy gospodarują na powierzchni 186 ha, o profilu produkcji – hodowla zarodowa trzody chlewnej.
Gospodarstwo Państwa Czacharowskich, to także duma gminy Lubawa z powodu licznych nagród zdobywanych na szczeblu wojewódzkim i krajowym. Ostatnio ich gospodarstwo zdobyło w konkursie „Czysta i piękna zagroda”, I miejsce na szczeblu wojewódzkim oraz II miejsce na szczeblu krajowym za rok 2011, na 1218-tu uczestników. Nagrody otrzymali z rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Marka Sawickiego.
Lub-Tucz - spółdzielnia skupiająca 89 autentycznych członków, była kolejnym etapem wizyty pracowników ODR. Z dumą prezentował jej osiągnięcia Zygmunt Surdykowski – Prezes Spółdzielni, która za okres 2008 -2010 otrzymała wyróżnienie „Gepard Biznesu”, za „Dynamiczny rozwój firmy europejskiej”. Odbiór nagrody nastąpi 29 czerwca br.
Na uwagę zasługuje również Gospodarstwo Ogrodnicze Państwa Ewy i Marka Bartkowskich z Sampławy, którzy swoją działalność rozpoczęli w 1996 r. od produkcji pomidora w tunelach foliowych. Obecnie produkcja odbywa się w całkowicie zautomatyzowanej szklarni o powierzchni 1800 metrów kwadratowych, a do zapylania roślin w okresie pierwszego otwierania się kwiatów pomidorów wykorzystywane są trzmiele. Państwo Bartkowscy na rozwój gospodarstwa otrzymali dofinansowanie, między innymi z Sapart w 2003 .(mz)