Nic nie zastąpi prawdziwego, dobrego kontaktu międzypokoleniowego, dlatego w grupie zabawowej w Mortęgach odbywają się spotkania z cyklu „Kulinarne podróże międzypokoleniowe” oraz „Senior czyta dzieciom”.
Od kilku tygodni w każdy czwartek na spotkania kulinarne do dzieci przychodzą z wizytą ich babcie. Dotychczas maluchy odwiedziły Panie: Teresa Rosiak, Danuta Jaskulska, Renata Poniatowska, Zofia Strużyńska, Ewa Bączek oraz Irena Józefowicz. Babcie z ogromnym zaangażowaniem pomagały dzieciom przygotować pyszne smakołyki: naleśniki, gofry, ciasteczka, sałatkę jarzynową, babeczki z bitą śmietaną oraz ciasto chałwę… Podczas wspólnej pracy dzieci poznawały przepisy kulinarne i pod okiem babć przygotowywały smakołyki. Ostatnim punktem każdego spotkania była oczywiście wspólna uczta.
Zapraszamy również do obejrzenia videorelacji (http://gopslubawa.nazwa.pl/video/index.php?option=com_hwdvideoshare&task=viewvideo&Itemid=2&video_id=226) ze spotkania kulinarnego z Panią Zofią Strużyńską, na którym dzieci zrobiły pyszną sałatkę jarzynową.
W grupie zabawowej odbył się również cykl spotkań „Senior czyta dzieciom”. Dzieci wraz z babciami przeniosły się w świat bajek i opowieści.
Głośne czytanie bajek ma ogromne znaczenie w rozwoju, szczególnie emocjonalnym i społecznym dziecka. Pozwala kształtować umiejętność skupienia uwagi, wyodrębniać to, co najważniejsze. Dbajmy o to, aby głośne czytanie w domu, w przedszkolu, w szkole stało się codziennością, gdyż to, co dzisiaj "zainwestujemy" w moralny i intelektualny rozwój dziecka zwróci się po kilkunastu latach.
W bajkach nie tylko dobro zwycięża zło, często ten kto jest mały i słaby wygrywa z silnym i potężnym. A to budzi w dziecku nadzieję i napawa optymizmem. Dowiaduje się, jakie wartości są cenione, poprzez jednoznaczne pokazanie kogo i za co spotyka nagroda lub kara.
Dzieci głęboko przeżywają treść bajek, opowiadań, baśni - nie są biernymi ich odbiorcami. Chętnie naśladują w zabawach i inscenizacjach postępowanie bliskich im bohaterów. Często same tworzą z niezwykłą pomysłowością, interesujące opowiadania i historyjki.
OPS GL