Katyń, Starobielsk, Kozielsk - częśc polskiej historii, która nie może ulec zapomnieniu!

Opublikowano:

Katyń, Starobielsk, Kozielsk - częśc  polskiej historii, która nie może ulec zapomnieniu!  - to hasło tegorocznej wieczornicy, widowiska,  które ma  za zadanie przypomnieć  tragiczne dla polskiej historii dzieje. Czas w którym na bezkresnych przestrzeniach sowieckiego imperium, miejscach odległych skąd bardzo rzadko docierały informacje, o mającej tam  miejsce sytuacji, zostało pomordowanych tysiące polskich żołnierzy, oficerów oraz znacząca elita polskiej inteligencji.

Przez długie lata naród polski żył w zakłamaniu - nikt głośno nie wypowiedział co miało miejsce, nikt się nie przyznał, a nawet po roku 1990 gdy Związek Radziecki przyznał się do ludobójczej polityki minionych lat, nikt nie przeprosił narodu polskiego za wyrządzoną mu krzywdę.

Spotykamy się dziś aby wspominać historię, bo kto nie zna  i nie szanuje historii swego narodu będzie ją musiał przeżyć ponownie, aby docenić wysiłek i trud poprzednich pokoleń,  które wywalczyły nam upragnioną wolność .
Tyle  krótkiej historii...

Wieczornica  została przygotowana przez uczniów  i nauczycieli  z ZS w Prątnicy 16 kwietnia 2012 roku. Grupę teatralną  przygotowały Panie - Ewa Kasprzycka i Aneta Kowalkowska, scenariusz powstał pod okiem Pani Iwony Czyżak, a oprawa muzyczna pod okiem Pana Zenona Paprockiego.

komentarz:  Chciałbym podziękować młodzieży i nauczycielom za zaproszenie  na tę wieczornicę i także za to, że mogłem kładąc zapalony znicz na symboliczną mogiłę zamordowanych przez NKWD żołnierzy, oficerów i policjantów , przeżyć osobisty akcent dotyczący mojej rodziny. (mz)

 

 

Komentarze

Mieszkanka
Po obejrzeniu filmiku szczerzę żałuję, że nie przyszłam. Patrycjo, masz świetny głos, słyszałam Cię już nie raz, kształć się dalej, bo chciałabym wysłuchać Cię kiedyś na Twojej własnej płycie.:)
(2012-04-20 17:57:16)
Uczestniczka
Patrycja jesteś wielka i Twój głos też:)
(2012-04-19 20:59:04)
Filozofek
Panie Marianie, coż Pan musi przeżywać widząc władze miasta pod pomnikiem z czerwoną gwiazdą.
Dziękuję Organizatorom a Panu za realcję!

Marian Zuchowski.
Zmarłym należy wybaczyć, także tym , którzy spalili moje miasto i zabili dziadka. Najbardziej przeżywam, widząc moich byłych nauczycieli i kiedy czytam ich historię zbawienia , którzy jeszcze nie tak dawno w szkole podstawowej "uczyli mnie" historii,wychowania obywatelskiego, zamiast miłości do Ojczyzny miłości do Związku Sowieckiego mam odruch.
Jerzy Lec powiedział kiedyś „Obcowanie z karłami deformuje kręgosłup" dobrze , że poszedłem swoją własną drogą i kręgosłup mam zdrowy.
(2012-04-19 13:14:57)
Ja
Dobrze,że uczniowie choć tak młodzi pamiętają, by czcić pamięć poległych w Katyniu...
(2012-04-18 22:32:14)
Uczestniczka
Piękna wieczornica! Przy piosence "Katyń. Ostatni list" niemal się popłakałam...
(2012-04-18 18:50:17)