24 stycznia w restauracji Copernicus odbyło się spotkanie członków Lubawskiej Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej z przedstawicielem Ministerstwa Rolnictwa oraz innych instytucji współpracujących z rolnikami. W spotkaniu uczestniczyć miał minister rolnictwa, który podobnie jak podczas Festiwalu Wieprzowiny, nie przybył jednak na spotkanie.
Spotkaniu przewodniczył prezes lubawskiej spółdzielni Zygmunt Surdykowski, który powitał gości wśród których obecni byli m.in: dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Mieczysław Paradowski, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) Wiesław Różański oraz kierownik Barbara Wilczek, zastępca Burmistrza Lubawy Stanisław Kieruzel, Wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski, prezes W-M Izby Rolniczej Jan Heichel, Wojewódzki lekarz Weterynarii w Olsztynie dr Ludwik Bartoszewicz, lekarze weterynarii z powiatu iławskiego oraz nowomiejskiego, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie Zygmunt Kiersz oraz prezes Banku Spółdzielczego w Lubawie Magdalena Waldan. Przywitał także przedstawicieli firm współpracujących z Lub Tuczem.
Lubawskie Towarzystwo Producentów Trzody powstało w roku 1996 i działało do 2003 roku. Towarzystwo opracowało statut na wzór statutu francuskiego i w 2003 r. podjęto decyzję o przekształceniu się w grupę producencką w formie spółdzielni. 23 października 2003 uchwalony został statut i spółdzielnia została wpisana do rejestru przedsiębiorstw. Faktyczną działalność gospodarczą zaczęła Lubawska Spółdzielnia Producentów Trzody Chlewnej w lutym 2004 roku i skupia aktualnie 88 członków, sprzedając w roku 2011 r. 55 tys. świń.
W dalszej części dyskusji głos zabierali rolnicy
- Jakie jest podejście ministerstwa do gospodarstw rodzinnych? Dlaczego ziemia po 1989 roku nie wróciła do gospodarstw?
-Jeden z rolników z lubawskiej gminy zaapelował w czasie spotkania, żeby władze gminy pomyślały o ubojni gminnej.
- Rolnicy mieszkający w gminach miejskich nie otrzymują ONW - w moim przypadku to około 5 tys złotych, zaś sąsiad mieszkający w gminie wiejskiej otrzymuje - skarży się rolnik na bubel legislacyjny.
- Jestem podatnikiem podatku VAT, jeśli ja kupuję od rolnika ryczałtowca za gotówkę, dlaczego nie mogę zapłacić temu rolnikowi gotówką a przelewem? - a urząd skarbowy zakwestionuje mi zwrot podatku VAT - przedstawia kolejny gospodarz.
Przedstawiciel „Zakładów Mięsnych Potorscy” zwrócił uwagę na wadliwość niektórych ustaw.
W dalszej części zaproszeni goście dziękowali rolnikom lubawskim za współpracę oraz informowali o swoich planach.
Na zakończenie zabrał głos dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Mieczysław Paradowski, który zobowiązał się przekazać wszystkie pytania ministrowi. Przedstawił aktualne działania czynione dla rolników przez ministra.
W tej chwili mamy około 800 grup, a Państwo jesteście jednymi z pierwszych, którzy uznali ten sposób działalności za właściwy. - powiedział przedstawiciel ministra. Ponadto odpowiedział na niektóre pytania zadane z sali podczas spotkania.
Miłym akcentem było wręczenie medalu „Za zasługi dla rolnictwa” prezesowi Zygmuntowi Surdykowskiemu. (mz)
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji ze spotkania
Komentarze