Spółdzielnie socjalne skierowane są do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które są defaworyzowane na rynku pracy. Przez to, że długotrwale nie mają pracy, zanikają ich umiejętności, choćby te najprostsze, jak wczesne wstawanie do pracy. W związku z tym, coraz trudniej im znaleźć pracę, a wiele osób popada w marazm.
Ale spółdzielnie są nie tylko dla osób bezrobotnych, ale również dla osób niepełnosprawnych, uzależnionych od alkoholu, narkotyków lub środków odurzających, po zakończeniu leczenia, chorych psychicznie, bezdomnych realizujących indywidualny program wychodzenia z bezdomności, osób opuszczających więzienie, które mają trudności z reintegracją społeczną, a także uchodźców uczestniczących w indywidualnym programie integracji.
Jaki jest cel ich tworzenia? Spółdzielnia socjalna to twór, który ma pomóc przywrócić ludziom zdolność do pracy, do pełnienia ról społecznych. To się nazywa reintegracja społeczna oraz gospodarcza. Jest to również możliwość dla nich wyjścia z pozycji klienta, osoby zależnej od ośrodków pomocy społecznej, od pomocy państwa. Powstaje możliwość założenia działalności gospodarczej i samozatrudnienia.
Więcej informacji na ten temat udziela Justyna Ocalewicz, pracownik OWIES w Elblągu, z którą można skontaktować się drogą e-mailową pisząc na adres: j.ocalewicz@eswip.pl lub dzwoniąc pod numer: (55) 236 27 16.
OPS