Podsumowanie IV edycji „Aktywnej rodziny”

Opublikowano:

W sali sesyjnej Urzędu Gminy Lubawa odbyła się konferencja podsumowująca realizację IV edycji projektu ,,Aktywna rodzina” w 2011 roku współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Podczas spotkania obejrzano krótki film z realizacji całego przedsięwzięcia, a także wręczono uczestnikom certyfikaty.

Konferencję rozpoczął Adam Roznerski, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa. Głos zabrał także Tomasz Ewertowski, wójt Gminy Lubawa. Następnie Dariusz Ismer, koordynator projektu systemowego „Aktywna rodzina”, przedstawił cele, założenia oraz osiągnięte rezultaty projektu.

Miłym akcentem konferencji była projekcja filmu z realizacji projektu, a także wręczenie uczestnikom zaświadczeń i certyfikatów.

OPIS PROJEKTU

Celem projektu systemowego „Aktywna rodzina”  było zaktywizowanie i podniesienie umiejętności społecznych u 33 osób z terenu gminy Lubawa zwiększających szansę na integrację społeczno-zawodową, w tym na ich wejście lub powrót na rynek pracy, poprzez aktywne formy integracji.

 

KONTRAKT SOCJALNY

W ramach kontraktów socjalnych 22 paniezostały skierowane do uczestnictwa w Klubie Integracji Społecznej, w ramach którego prowadzony był program reintegracji społeczno-zawodowej obejmujący różnego rodzaju wsparcie z zakresu tzw. „aktywnych form integracji’’.

 Były to warsztaty aktywizacji zawodowej, których program obejmował takie zagadnienia jak: określenie własnego potencjału, poznanie zasad sporządzania dokumentów aplikacyjnych oraz aktywnych metod poszukiwania pracy. Poprzez udział w tych zajęciach beneficjentki zdobyły praktyczne umiejętności niezbędne do poszukiwania pracy.

 Zrealizowano również trening interpersonalny z wykorzystaniem aktywnych metod nauczania. Celem tych zajęć był rozwój osobisty uczestniczek projektu. Dodatkowo uczestniczki projektu miały możliwość skorzystania z indywidualnego poradnictwa psychologicznego.

Podstawową formą wsparcia w ramach kontraktów socjalnych było objęcie uczestniczek i ich rodzin opieką asystenta rodzinnego. Prowadził on zajęcia indywidualne w domach w formie treningu kompetencji i umiejętności społecznych.


PROGRAM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ

Natomiast 11 uczniów z Zespołu Szkół w Grabowie-Wałdykach, w ramach Programu Aktywności Lokalnej, zostało skierowanych do Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej, w którym prowadzony był program reintegracji społeczno-zawodowej. Obejmował on m.in. warsztaty interpersonalne, które nastawione były na rozwój asertywności, zwiększenie aspiracji społeczno-zawodowych oraz wiary we własne możliwości.

Kolejną formą byływarsztaty aktywizacji zawodowej, w trakcie których młodzież poznawała trudności jakie wiążą się ze znalezieniem pracy, a także uczyła się określać własny potencjał zawodowy.
 
Gimnazjaliści skorzystali również z indywidualnego poradnictwa zawodowego,którego celem było opracowanie Indywidualnego Planu Kariery oraz poradnictwa psychologicznego.
 
Ciekawą propozycją w ramach PAL-u były także warsztaty wolontarystyczne, których celem było poznanie idei wolontariatu, kodeksu etycznego wolontariusza oraz wzbudzenie aktywności na rzecz społeczności lokalnej. Młodzież uczestniczyła również wwarsztatach równości szans kobiet i mężczyzn, gdzie miała okazję podnieść swoją wiedzę na temat stereotypów, dyskryminacji płciowej oraz zasad równości.

Atrakcyjnym podsumowaniem działań w ramach Programu Aktywności Lokalne byłtrzydniowy wyjazd na warsztaty umiejętności społecznej i animacji, które zorganizowano w miejscu inicjatyw pozytywnych w „Kaczym Bagnie”.

 
AKTYWIZACJA UCZESTNIKÓW

W ramach działań o charakterze środowiskowym zorganizowano piknik animacyjny, który odbył się 1 czerwca przy Zespole Szkół w Grabowie-Wałdykach.

 Dodatkowo dla uczestników projektu zaplanowano wyjazdy integracyjno-aktywizacyjne. Młodzież, w ramach programu aktywności lokalnej, miała okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Natomiast w ramach kontraktów socjalnych odbył się wyjazd do Gdańska.


Projekt systemowy „Aktywna rodzina” przyczynił się m.in. do nabycia przez uczestników umiejętności sporządzania dokumentów aplikacyjnych, a także poruszania się na rynku pracy. Podnieśli oni także umiejętności komunikacyjne, a także zwiększyli swoje aspiracje zawodowe oraz społeczne, jak również przełamali poczucie bezradności. Zdobyli także wiedzę dotyczącą stereotypowego postrzegania roli kobiet i mężczyzn oraz zwiększyli zaufanie we własne siły. Dodatkowo uczestniczki, które współpracowały z asystentem rodzinnym, podniosły swoje umiejętności w zakresie wypełniana obowiązków opiekuńczo-wychowawczych. Wartość projektu wniosła 136.775 zł, w tym dofinansowanie z EFS 122.413 zł. Warto także podkreślić, że projekt był realizowany w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Iławie oraz Zespołem Szkół w Grabowie-Wałdykach, Radami Sołeckimi w Grabowie, Wałdykach i Mortęgach (partnerzy społeczni).

 

Materiał: OPS