XII zwyczajna sesja Rady Gminy Lubawa.

Opublikowano:
W środę, 30 listopada o godz. 10:00 w sali sesyjnej odbyła się XII zwyczajna sesja Rady Gminy Lubawa.
W sprawozdaniu z działalności wójta między sesjami wójt, komentując sprawę przyznania prestiżowej dla Gminy nagrody „Inwestor na medal” w tegorocznej edycji „Budowniczy Polskiego Sportu” stwierdził, że jest niestosowną rzeczą jeżeli sukces gminy podważany jest w lokalnych mediach  przez pana Różańskiego, kierownika  jednostki organizacyjnej  miasta Lubawa. Wójt stwierdził, że ani on, ani żaden z pracowników gminy Lubawa nigdy publicznie nie komentował sukcesów czy porażek miasta Lubawa.

W punkcie obrad „wolne wnioski i interpelacje” głos zabrał mieszkaniec Tuszewa pan Stanisław Kowalkowski. W swoim wystąpieniu poruszył kwestię niewłaściwej obsługi przez pracownika urzędu zajmującego się przyznawaniem ulg inwestycyjnych oraz zarzucił nieprawidłowości w postępowaniu przetargowym na odśnieżanie gminy, w którym brał udział jego syn i który poniósł stratę kupując na ten cel odpowiedni sprzęt.

Następnie  radni podjęli szereg uchwał między innymi:
- zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Lubawa na lata 2011-2020, zmiany uchwały budżetowej, obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczania podatku rolnego, stawek podatku od nieruchomości, leśnego, wzoru deklaracji na podatek leśny, podatku od środków transportowych, programu współpracy Gminy Lubawa z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2012, przystąpienia do likwidacji aglomeracji o RLM 8 000.

Podczas udzielania odpowiedzi przez wójta i próbie  ustalenia okoliczności zdarzenia podczas przyznawania ulgi inwestycyjnej  okazało się, że chodzi o sprawę sprzed ponad 10 lat kiedy urzędem kierował poprzedni wójt.

Sprawę odniesienia się do zarzutów dotyczących postępowania przetargowego  wójt przekazał zastępcy, Marianowi Licznerskiemu. Zastępca wójta wyjaśnił, że na wyłonienie wykonawców w postępowaniu dotyczącym zimowego utrzymania dróg przeprowadzono dwa przetargi, ponieważ w pierwszym przetargu aż 4 podmioty popełniły  błędy w określeniu stawki podatku VAT (w tym syn pana Kowalkowskiego). Błędne oferty zgodnie z prawem zamówień publicznych należało odrzucić. Dla  rejonów na które nie wpłynęła żadna oferta niepodlegająca odrzuceniu należało unieważnić postępowanie i ponownie ogłosić przetarg.

W drugim postępowaniu oferta syna pana Kowalkowskiego była najdroższa. W trakcie wyjaśnień pan Kowalkowski zarzucał, że podano do wiadomości kto był  oferentem i jakie oferował ceny w pierwszym przetargu oraz, że „zwycięzca”, nie posiada sprzętu o mocy powyżej 90 KM zgodnie ze specyfikacją zamówienia.

Zastępca wójta wyjaśnił, że poinformowanie o wyniku postępowania uczestników jest jawne i obowiązkowe oraz, że zgodnie ze specyfikacją komisja przetargowa żądała tylko oświadczenia o posiadanym sprzęcie, natomiast nie miała prawa żądać zaświadczenia w postaci innych dokumentów. (mz)