Dziś, w sali sesyjnej Urzędu Miasta Lubawa, odbyła się XII sesja Rady Miasta Lubawa. W sprawozdaniu z działalności w okresie między sesjami, burmistrz Maciej Radtke poinformował m. in. o sukcesie Lubawy w ogólnopolskim Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego przeprowadzonego pod patronatem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska, w którym nasze miasto zajęło 4 miejsce wśród gmin miejskich.
Poinformował też zebranych o sytuacji w sprawie świadczenia usług medycznych przez poradnie chirurgii ogólnej i urazowo ortopedycznej. NFZ zwiększył na rok 2012 środki, ale jeszcze nie wiadomo kto i gdzie będzie świadczył te usługi na naszym terenie.
Po wysłuchaniu sprawozdania burmistrza, radni przyjęli informację o realizacji zadań oświatowych miasta Lubawa w roku szkolnym 2010/2011 oraz informację dotycząca oświadczeń majątkowych.
Następnie przystąpili do podejmowania uchwał m. in. w sprawach:
- „Zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie miasta Lubawa.” Opłaty za wodę wzrosły o 11%, a za ścieki o 8% i będą wynosić odpowiednio: 3,09 zł i 4,40 zł.
- „Określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych”. Stawki wzrosły o 4,2%.
Na koniec, w punkcie „Zapytania i wolne wnioski”, pytania zadawali radni i mieszkańcy Lubawy. Między innymi radny Sławomir Szczawiński zapytał, dlaczego po zakończeniu prac związanych z zabezpieczeniem reliktów ratusza na rynku ponownie zostały te ruiny odkopane i okryte włókniną. Na to pytanie udzielił odpowiedzi wiceburmistrz Stanisław Kieruzel, który wyjaśnił, że stało się tak ponieważ w wyniku nadzorowania prac okazało się, iż wykonawca nie okrył wszystkich murów włókniną i musiał tę usterkę usunąć.
W trakcie sesji burmistrz ustosunkował się tylko do pytania Andrzeja Kleiny w sprawie 700-lecia uzyskania przez Lubawę praw miejskich, przyznając, że przeoczył tę rocznicę. Ponadto Andrzej Kleina wręczył burmistrzowi woreczki na psie nieczystości, wyjaśniając, że w ten sposób chce zainicjować akcję sprzątania odchodów przez właścicieli czworonogów i zaproponował, aby władze miasta włączyły się do tej akcji.
Burmistrz do tej propozycji odniósł się sceptycznie tłumacząc, że w miastach które mają pojemniki na psie odchody i dystrybutory na woreczki nie zawsze zdaje to egzamin. Odpowiedzi na pozostałe pytania Andrzeja Kleiny i Wojciecha Cybulskiego zostaną udzielone pisemnie. (elubawa)
Komentarze