Kampania społeczna „Być seniorem”: Wywiad z Małgorzatą Dągowską, lekarzem rodzinnym z Prątnicy

Opublikowano:
Przychodzi senior do lekarza...

Starzenie się to nieodzowny element naszej wędrówki po ziemi. Z roku na rok przybywa nam zmarszczek, siwieją włosy i dodatkowo pojawiają się liczne schorzenia, które ujawniają się wraz z kolejnymi latami. Jednak starość nie musi oznaczać samych problemów, wbrew pozorom jeśli przekraczamy magiczną 50-tkę możemy wciąż być aktywni i dbać o nasze zdrowie. O tym jak to zrobić rozmawiamy z Małgorzatą Dągowską, lekarzem rodzinnym z Prątnicy.

MARCIN MICHALSKI: – Pięćdziesiąty rok życia to ważny etap. Dzieci kończą szkołę średnią, zaczynają studia, niektóre zakładają już własne rodziny. W pracy nowe wyzwania, w związku stare problemy. Organizm nie jest już tak odporny, jak wcześniej, co dodatkowo wzmaga stres. Jak poradzić sobie w tym trudnym okresie i jak zachować formę po pięćdziesiątce?
lek. Małgorzata Dągowska: –  Najważniejsze to myśleć pozytywnie i traktować ten etap swego życia jako nowe wyzwanie. Wreszcie mamy czas dla siebie. Możemy wrócić do dawnych pasji, odświeżyć stare hobby. Mamy czas dla znajomych, tych starych i nowych. Życie się nie kończy, a wręcz przeciwnie dopiero zaczyna. Nie jest przecież ważne ile mamy lat, lecz na ile się czujemy.

Większość specjalistów uważa, że aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie także dla zdrowia psychicznego. Czy ruch i wysiłek fizyczny to znakomite, naturalne wsparcie dla zdrowia seniorów?
–  Podczas wysiłku fizycznego w naszym organizmie wydzielają się edorfiny zwane „hormonami szczęścia”, które sprawiają, że nasze samopoczucie, mimo  fizycznego zmęczenia, znacznie się poprawia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca systematyczny umiarkowany wysiłek fizyczny minimum 5 razy w tygodniu po 30 minut. Może to być gimnastyka, spacer, marsz, jazda na rowerze itp.

Dieta po 50-tce jest ważna. Jak zdrowo się odżywiać, a na co szczególnie uważać?
Codzienne pożywienie powinno być jak najbardziej urozmaicone (obejmujące produkty ze wszystkich grup żywności). Należy spożywać codziennie 4-5 regularnych posiłków o mniejszej objętości oraz unikać przejadania się. Należy wypijać co najmniej 8 szklanek płynów niegazowanych dziennie (woda niegazowana, herbata, soki). Zaleca się ograniczenie cukru i wyrobów cukierniczych oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (masła, smalcu, tłustego mięsa i przetworów mięsnych, wędlin podrobowych). W diecie powinno znaleźć się więcej produktów zawierających błonnik. Głównym źródłem błonnika pokarmowego są warzywa, owoce, kasze (gryczana, jęczmienna), produkty zbożowe z grubego przemiału (pełnoziarniste pieczywo razowe, graham), brązowy ryż. Bardzo ważne dla organizmu jest, aby ograniczyć spożycie soli kuchennej, ostrych przypraw i alkoholu.

– Z jakimi chorobami najczęściej borykają się seniorzy i jak próbować ich unikać?
Po 50 tym roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na wiele chorób  m.in.: choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, choroby degeneracyjne ośrodkowego układu nerwowego i inne. Jest to spowodowane stopniowym upośledzeniem różnorodnych funkcji fizjologicznych organizmu, które towarzyszy nieodwracalnemu upływowi lat. Możemy się przed nimi obronić przez prowadzenie zdrowego stylu życia. Co to oznacza? To regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, porzucenie nałogów np. palenia tytoniu i okresowa kontrola stanu zdrowia.

Jakie badania trzeba robić, aby mieć pewność, że z naszym organizmem jest wszystko w porządku? Jak często je wykonywać?
  Raz w roku należy poddać się badaniu lekarskiemu. Lekarz po zbadaniu i przeanalizowaniu czynników ryzyka wystąpienia chorób zleci określone badania diagnostyczne. Jednakże każdy z nas  także bez badania lekarskiego może sobie wykonać badania np. poziomu cholesterolu, glukozy, PSA ( mężczyźni w diagnostyce raka gruczołu krokowego). Kobiety powinny raz w roku poddać się badaniu ginekologicznemu i wykonać cytologię oraz mammografię.

Z jakich darmowych programów profilaktycznych mogą skorzystać seniorzy? Gdzie takie osoby muszą się zgłosić?
Bezpłatne  programy profilaktyczne organizowane są  przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są to Populacyjny Program Profilaktyki I Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy oraz Populacyjny Program  Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Informacje na temat tych programów zamieszczone są na stronie Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia www.nfz-olsztyn.pl

Co Pani jako lekarz poradziła by seniorom, aby żyło się im lepiej?
–  Nie traktujcie swego wieku jak końca życia lecz jako początek nowego etapu. Nie myślcie o chorobie i śmierci lecz o tym co dobrego jeszcze może was spotkać, bo przecież  w myśl słów piosenki „najlepsze jeszcze przed nami”. ŻYJCIE  ZDROWO  w zgodzie z naturą, cieszcie się każdą chwilą i czerpcie z życia to co najpiękniejsze. Życzę wszystkim dużo uśmiechu, optymizmu i sił do przeciwstawienia się upływowi lat.

– Dziękuję za rozmowę.


Małgorzata Dągowska, lekarz rodzinny z wieloletnim stażem. Jest kierownikiem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodni „AD VERSUM”. Na co dzień jest osobą otwartą na problemy innych,  kochającą matką i żoną. Jej motto życiowe to: „ si vis amari ama”  (kochaj, a będziesz kochaną).

Materiał został opracowany w ramach kampanii społecznej „Być seniorem”, którą realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa.
 
 
MARCIN MICHALSKI