Tadżykistan w obiektywie

Opublikowano:

Niemal całą powierzchnię Tadżykistanu zajmują góry. Ponad połowa terytorium leży powyżej 3000 m n.p.m. Centralną część siedmiomilionowego kraju zajmują góry Ałaj z głównymi pasmami Gór TurkiestańskichGór ZarafszańskichGór Hisarskich i Gór Ałajskich.Najwyższym punktem kraju jest szczyt Ismaiła Samaniego - 7495m n.p.m.

Powierzchnia kraju wynosi 143,1 tys. km2. Tadżykistanod południa graniczy z Afganistanem, od północy z Uzbekistanem, na północnym-wschodzie z Kirgistanem, natomiast na wschodzie z Chinami.

RYS HISTORII
W starożytności obszar współczesnego Tadżykistanu wchodził w skład królestwa Baktrii, które w VI w. p.n.e. zostało podbite przez Persów oraz państwa Sogdiana. W IV w. p.n.e. terytorium to zdobyły wojska Aleksandra Wielkiego. W pierwszych wiekach nowej ery ziemie te należały przejściowo do państwa Kuszytów, a następnie Hefalitów i kaganatu tureckiego.

W VII w. przybyli tu Arabowie krzewiący islam. W IX, X wieku istniało tu muzułmańskie państwo dynastii Samanidów. Po ich upadku ziemie Tadżykistanu został włączone do różnych państw, a w XIII w. znajdowały się pod panowaniem Mongołów. W następnych wiekach rządzili tu kolejno władcy Chorezmu i władcy chanatu bucharskiego. W XIX w. obszar ten został przejęty przez Rosję i włączony do generalnego gubernatorstwa turkiestańskiego. W 1924r. Tadżykistan stał się republiką autonomiczną w składzie Uzbeckiej SSR, a w 1929r. uzyskał status odrębnej republiki związkowej ZSRR. W 1991r. Tadżykistan proklamował niepodległość. 

TADŻYGISTAN DZIŚ
Dziś Tadżykistan jest siedmiomilionowym krajem wielonarodowościowym, w którym najliczniejszą grupę stanowią Tadżycy. Wśród mniejszości etnicznych dominują
Uzbecy (15%), Rosjanie(1%) i Kirgizi (1%). Przedstawiciele innych narodowości i grup etnicznych stanowią 2% populacji. Do głównych miast należą: Duszanbe, Chodżent, Kulab, Kurgan-Tiube i Ura-Tiube.

Sieć komunikacyjna jest słabo rozwinięta. Główne magistrale kolejowe znajdują się w Kotlinie Fergańskiej, a najważniejsze trasy drogowe to szosa transpamirska oraz droga z Duszanbe do Kotliny Fergańskiej. Kraj leży w strefie sejsmicznej, z częstymi trzęsieniami ziemi. 

W wysokich partiach gór występują stepy, półpustynie lub łąki alpejskie. Świat zwierząt reprezentują koziorożce syberyjskie, wilki, niedźwiedzie brunatne, jelenie, gazele dżendżen, węże, orły, sępy himalajskie oraz myszołowy i kuropatwy. Dwa parki narodowe, Tigrowa Bałka w dolinie Wachszu i Pamir, chronią najcenniejsze fragmenty tadżyckiej przyrody.

źródło:msz.gov.pl
fot.OPS GL