Arcybiskup Senior Edmund Piszcz odprawił 25 września 2011r. o godzinie 10.00 w kościele św. Anny w Lubawie uroczystą mszę świętą z okazji 150 lecia obecności w Lubawie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.
Przed eucharystią siostra wizytatorka przedstawiła krótką historię pobytu zgromadzenia w Lubawie.
Siostry przybyły na zaproszenie ówczesnego biskupa chełmińskiego Jana Nepomucena Marwicza oraz proboszcza ks. kanonika Klintenberga za zgodą Ojca Świętego Piusa IX.
W dniu 11 marca 1861 roku podpisano ze zgromadzeniem umowę, aby siostry urządziły szpital, przytułek dla chorych, szkołę oraz zakład opiekuńczo- wychowawczy.
4 sierpnia 1861r. trzy pierwsze siostry z Chełmna przybyły do Lubawy; było to: przełożona Tekla Węrzyk, Cecylia Grzeczkowska oraz Eugenia Fukas.
Rozpoczęto budowę nowego szpitala jednopiętrowego i już w 1863 szpital był gotowy. Otworzono ochronkę i szkołę z pensjonatem. W 1875 roku było 18 sierot, a w ochronce 80 dzieci. W szkole uczono100 dziewcząt.
W okresie Kulturkampf rząd pruski ograniczył działalność sióstr i rola ograniczyła się do pracy nad chorymi; siostrą przełożoną była wówczas siostra Augustyna Edler
W 1930 r. do Lubawy przybyła siostra Antonina Sznajder - ekonomistka z wykształcenia i w 1934 r. z Martą Tryjankowską uzyskały od ks. biskupa Stanisława Okoniewskiego prawo do samodzielnego zarządzania dobrami fundacji Kupnera i lubawski szpital w owym czasie zyskał renomę.
Po wybuchu wojny szpital zajęli Niemcy. Dzieci z domu dziecka zabrali mieszkańcy Lubawy, a siostrom zabroniono działalności. Powróciły do pracy na prośbę niemieckiego lekarza dr Knabe. Podczas okupacji w szpitalu leczono głównie rannych żołnierzy, ale także inne osoby.
W styczniu 1945 r. siostry na nowo otworzyły Dom Dziecka, w którym w 1947 było 100 dzieci. Siostry uruchomiły szpital z 3 oddziałami: położniczym, chirurgicznym i wewnętrznym. W Grabowie leczono dzieci z całej Polski zarażone gruźlicą. Wspólnota sióstr liczyła wówczas 38 sióstr (rok 1960).
Zmiany polityczne i objęcie władzy przez komunistów spowodowały, że dla fundacji Kupnera nadeszły ciężkie chwile. Gospodarstwo rolne w Grabowie i Kupnerówka zostały upaństwowione. W 1960 zlikwidowano Dom Dziecka, a przedszkole zlikwidowano w 1962 roku.
Przez kilkadziesiąt lat nie inwestowano w szpital który popadł w ruinę. W 1993 roku szpital został wyremontowany, głownie dzięki przedsiębiorcom i staraniom ówczesnych władz.
W 2003 roku dawny szpital został oddany Zgromadzeniu. Obecnie wspólnota liczy 7 sióstr i wspólnie z osobami świeckimi kontynuują służbę bliźnim.
Homilie wygłosił ks. arcybiskup Edmund Piszcz, który określił dzieło sióstr jako dobro. Bo to co siostry czyniły i czynią właśnie mieści się w jednym słowie DOBRO.
"Były siły które chciały to dobro zniszczyć i ta historia była trudna. Ludzie pewnej ideologii tego nie rozumieli. Dla nich istotne było to, żeby zniszczyć co ma znamię Boże i niszczyli to dobro. Dziś żyjemy wolnością i żyjemy tym co jest zgodne z charyzmatem tego zgromadzenia.... Pamiętajmy, że wola Boża jest trudna i musimy widzieć, że Bóg zawsze lepiej wie od nas ! Umiejmy Bogu zaufać jak zaufały Bogu siostry.
Pamiętajmy i może módlmy się słowami poety:
Panie niech wola Twoja będzie ze mną zawsze i wszędzie.
Panie niech Twoją wolę spełniać umię , choć nie rozumię.
Panie niech będzie według Twej woli, choć bardzo boli.
Amen"
Po mszy św. głos zabrał Burmistrz Miasta Lubawa Maciej Radtke mówiąc między innymi:
- Siostry zawsze były życzliwe dla mieszkańców naszego miasta, dając, uśmiech, radość, nadzieję chorym cierpiącym i to na zawsze zostanie w naszej pamięci.
Edmund Standara - członek Zarządu Powiatu w imieniu starosty odczytał pismo skierowane do sióstr.
Marian Licznerski zastępca wójta Gminy Lubawa podziękował w imieniu władz gminy oraz własnym mówiąc m.in.
- Dane mi było urodzić się w szpitalu św. Jerzego i chodzić do przedszkola, które władze komunistyczne zlikwidowały. Chylę głowę przed siostrami i pragnę, żeby Pan Bóg rękoma sióstr nadal czynił dobro. Bóg Zapłać.
Na zakończenie siostrom podziękował ksiądz Mieczysław Rozmarynowicz; proboszcz parafii św. Anny w Lubawie.
Materiał: Marian Żuchowski - wychowanek przedszkola przy ulicy Grunwaldzkiej 11
.