Spotkanie z Markiem Kamińskim w kinie Pokój w Lubawie

Opublikowano:

W poniedziałek 18 listopada w kinie Pokój w Lubawie odbyło się spotkanie z Markiem Kamińskim – filozofem, fizykiem, podróżnikiem, itd. dzięki Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Lubawie w ramach programu dyskusyjnego klubu książki. Spotkanie prowadziła pani Teresa Marchlewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Marek Kamiński napisał wiele książek na tematy swojej pasji. Wydawało się, że osoba o tak bogatym życiorysie, będzie opowiadała o swoich osiągnięciach, ale Marek Kamiński nie chwalił się swoimi sukcesami. Skromny podróżnik dążył do celu nie dla chwały, ale kierował się sprawami duchowymi i przemyśleniami na temat życia i możliwości, które pozwalają osiągnąć  cel.

Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz. Dwukrotnie przeszedł Grenlandię na nartach, a także jako pierwszy przepłynął zimą kajakiem Wisłę (941 km). Poza biegunami jego osiągnięcia obejmują również wyprawy na Spitsbergen, masyw Vinsona (najwyższej góry Antarktydy) i Mount Gunbjorn (najwyższy szczyt Grenlandii). Pokonał Pustynię Gibsona w Australii (800 km w 46 dni) oraz 4000 km szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela Hiszpania (do grobu świętego Jakuba).

W ramach kolejnego wyzwania przejechał elektrycznym samochodem 30000 km z Polski do Japonii przez Syberię i Pustynię Gobi, stając się pierwszym, który pokonał tę trasę bezemisyjnie.

Jest autorem 13 książek o podróży, zarówno w głąb siebie, jak i w głąb świata. Wiele z nich zostało przetłumaczonych na języki obce, a jego wyprawy stały się tematem aż 16 filmów dokumentalnych i fabularnych.

Obecnie zaangażowany w projekty “LifePlan Academy”, “Power4Resilience” i Kaminski Academy, które polegają na budowaniu odporności życiowej i fundamentalnych umiejętnościach życiowych.

Z sukcesem prowadzi też swoje firmy i inspiruje setki tysięcy ludzi w Polsce i na świecie poprzez książki, filmy, podcasty, webinary oraz programy trenerskie.

Na zakończenie po prawie dwugodzinnym spotkaniu odpowiadał na pytania obecnych mieszkańców Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego, Iławy, a nawet były osoby z Warszawy i Gdańska.

(mz)