Co roku 2 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2006 roku. Jest to dzień, w którym organizacje społeczne starają się dotrzeć ze swoim przesłaniem przeciw przemocy do jak najszerszej rzeszy osób. Przemoc to problem, który dotyczy zarówno kobiet, dzieci, jak i mężczyzn. Policjanci każdego dnia podejmują interwencje, w których mierzą się z problemem przemocy domowej i wykorzystują różne instrumenty prawne, by jej przeciwdziałać i izolować sprawców od ofiar.
Przemoc przybiera różne formy i w różnych krajach nieco odmienne oblicza. Jednak zawsze jest to zjawisko, w którym ktoś cierpi wskutek bezprawnego działania innej osoby. Czasami sprawcy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ich konkretne działanie już jest przemocą wobec drugiego człowieka. A przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił, narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienie oraz szkody.
Z takimi sprawami w toku codziennej służby mierzą się również policjanci, podejmując interwencje związane z przemocą, która najczęściej ma miejsce w zaciszu domowym, pomiędzy osobami, które przynajmniej teoretycznie są swoimi bliskimi.
W Lubawie 17-latek, rzucał kamieniami w okna mieszkania swojego brata i groził mu i jego partnerce pozbawieniem życia. Funkcjonariusze pojechali na miejsce, gdzie zastali mocno pobudzonego 17-latka. Policjanci zatrzymali mieszkańca Lubawy i osadzili w policyjnej celi. Jak ustalili funkcjonariusze, nastolatek od dłuższego czasu znęcał się nad swoim starszym bratem i jego narzeczoną.
Wyzywał ich, szarpał, głośno słuchał muzyki w dzień jak i w nocy, niszczył sprzęty domowe, a także groził pozbawieniem życia. W związku z powyższym pokrzywdzeni złożyli zawiadomienie o przestępstwie. Natomiast policjanci wdrożyli w rodzinie procedurę Niebieskiej Karty.
Od stycznia do końca sierpnia tego roku policjanci na Warmii i Mazurach podjęli prawie 5 300 interwencji domowych, zatrzymując w ich wyniku 534 osoby podejrzane o stosowanie przemocy domowej.
Zastosowali też ponad 1 000 razy środki oddziaływania prewencyjnego w postaci wydania wobec sprawców przemocy zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych, kontaktowania z nimi, nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania lub zakazu wstępu do określonego miejsca. Policjanci sporządzili też prawie 1 500 formularzy Niebieska Karta w związku z podejrzeniem występowania przemocy w rodzinie.
źródło KWP Olsztyn