Dnia 23.08.2024 r. na wniosek mieszkańców Łążyna i okolic , w świetlicy wiejskiej w Łążynie odbyło się spotkanie z wójtem Tomaszem Ewertowskim w sprawie toczącego się postępowania administracyjnego o wydanie tzw. „decyzji środowiskowej” na realizacje inwestycji polegającej na budowie łącznie 16 budynków inwentarskich do hodowli drobiu.
W spotkaniu uczestniczyli również Marian Licznerski – nadzorujący z ramienia urzędu gminy to postępowanie oraz pełnomocnik prawny mieszkańców Pani mec. Dorota Sylwestrzak.
Zaniepokojeni skalą przedsięwzięcia mieszkańcy, domagają się odstąpienia od jego realizacji . Postępowanie zostało wszczęte na wniosek dwóch inwestorów z Łążyna. W tym spotkaniu inwestorzy z Łążyna byli nieobecni.
Jest to już drugie spotkanie w tej sprawie. Mieszkańcy są przekonani, że taka kumulacja hodowli na niewielkim obszarze i w bliskiej odległości od siedzib ludzkich w znaczący sposób pogorszy warunki życia w całej okolicy. Wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych inwestycji.
Pierwsze spotkanie odbyło się 23 lipca. Mieszkańcy wówczas zasugerowali, aby wnioskodawcy wycofali wnioski o wydanie warunków zabudowy. Ci jednak się nie zgodzili. Tego samego dnia został utworzony specjalny komitet składający się głównie z osób, które są stronami w postępowaniu.
- Zebrano ponad 1140 podpisów z Łążyna oraz pobliskich miejscowości- zdecydowana większość jest przeciwna tego typu inwestycjom. Podpisy zostały przekazane Dorocie Sylwestrzak- Pani Mecenas,która zgodziła się reprezentować mieszkańców w/w sprawie.
- Teren inwestycji znajduje się w pasie ochronnym. Oprócz 16 wymienionych kurników i biogazowni jest prowadzone postępowanie dotyczące budowy jeszcze 4 kurników. Ogólnie taka inwestycja może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, środowisko i jakość życia – mówią mieszkańcy wsi Łążyn.
Podczas spotkania byli rolnicy z powiatu nowomiejskiego,którzy przedstawili mieszkańcom Łążyna problemy,które wcześniej zaistniały w gminie Grodziczno sąsiadującej z gminą Lubawa a dotyczące budowy w Linowcu dużych kurników na łączną liczbę pól miliona zwierząt. Według informacji osób z sąsiedniego powiatu, to przedsięwzięcie ma być połączone z budową kurników w Łążynie. Rolnicy z sąsiedniej gminy poinformowali,że produkty uboczne z przetwórstwa i hodowli zwierząt mają być odbierane w wybudowanej w drugim kwartale 2025 roku biogazowni w Łążynie.
Głos zabierali mieszkańcy Łążyna w tej sprawie zwracając uwagę na położenie wsi, w której jest piękne eutroficzne 45 ha Jezioro Zwiniarz. Na podstawie rozporządzenia Nr 17 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 20 czerwca 2007 r. powołano Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Jeziora Zwiniarz.
Według informacji Mariana Licznerskiego – nadzorującego z ramienia urzędu gminy to postępowanie, na tą chwilę nie wpłynęło postępowanie w sprawie postępowania administracyjnego o wydanie tzw. „decyzji środowiskowej” na biogazownię,ale jak podkreślili mieszkańcy wsi, może wpłynąć do władz samorządu gminy Lubawa w najbliższym lub późniejszym terminie. Mieszkańcy powiedzieli stanowcze nie.
Władze samorządowe gminy Lubawa podkreśliły,że mieszkańcy będą informowani o dalszym postępowaniu w tej sprawie.
(mz)