Pinik Integracyjny

Opublikowano:

Dnia 31-08-2011r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubawie  wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Ośrodka Aktywności w Lubawie zorganizowali w ogrodzie rekreacyjnym przyległym do budynku, w którym mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy    w Lubawie i Warsztat Terapii Zajęciowej w Lubawie ,,PIKNIK INTEGRACYJNY’’.  

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w wyniku zawartych porozumień partnerskich,  w ramach dwóch projektów:
    projektu systemowego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Lubawie pod nazwą: ,,Aktywność Twoją szansą na lepsze jutro’’ współfinansowanego ze środków   Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego,
 oraz     projektu konkursowego Stowarzyszenia na Rzecz Ośrodka Aktywności w Lubawie pod nazwą: ,,Na ścieżce zdrowia i szlakiem historii’’ dofinansowanego ze środków Programu  ,,Działaj Lokalnie  VII’’.

W wydarzeniu tym wzięły udział osoby niepełnosprawne z terenu miasta i gminy Lubawa, opiekunowie i rodzice osób niepełnosprawnych. Obecni byli przedstawiciele władz lokalnych, organizacji pozarządowych z terenu Powiatu Iławskiego.
Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji dla uczestników Pikniku m.in.:  zabawy sportowe i animacyjne; ognisko i pieczenie kiełbasek; wystawę prac osób niepełnosprawnych; loterię fantową; wspólne śpiewanie piosenek biesiadnych i harcerskich; warsztaty graffiti,   warsztaty rzeźbiarskie, warsztaty orgiami.
W trakcie imprezy nastąpi oficjalne otwarcie tzw. ,,ścieżki zdrowia’’, która powstała  w ramach projektu

Stowarzyszenia na Rzecz Ośrodka Aktywności w Lubawie w ramach ,,inicjatywy lokalnej’’.
Natomiast uczestnicy projektu systemowego MOPS w Lubawie (osoby niepełnosprawne)  zaprezentowały wykonane prace w ramach ,,Warsztatów rękodzieła artystycznego –   dla kobiet’’ i ,,Warsztatów stolarskich  – dla mężczyzn’’. Można było także podziwiać wykonane  z drzewa  stoły i ławy biesiadne w ramach ,,inicjatywy lokalnej’’, które mają być wykorzystywane do organizowania różnych zajęć, warsztatów, wydarzeń animacyjnych, aktywizacyjnych   dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych i pełnosprawnych z terenu miasta Lubawa.

 (Materiał: mops/stowarzyszenie)

 Ludzie  niepełnosprawni tak niewiele potrzebują, choćby  chwilę rozmowy, kilka miłych ciepłych słów,  czasem chwilę milczenia, uśmiechu. Czy to jest  dużo? Myslę , że nie!

Osobom niepełnosprawnym potrzebna jest nasza pamięć, świadomość, że jest ktoś, kto się o nich troszczy. Nie jest łatwo pracować z  niepełnosprawnymi, nie zawsze jest tak wesoło jak  podczas pikniku.
Ale chciałbym wszystkich, którzy na swojej drodze spotkają osoby niepełnosprawne zachęcić do spędzenia chociaż kilka minut z nimi.

W ostatnim czasie dane mi było  przebywać z nimi  w Borku,  czy  na spacerze w Lipach. Przebywanie  chociaż krótkie, uczy pokory a przede wszystkim,  uczy innego spojrzenia na świat, bardziej radosnego. (mz)