W drogę z nami wyrusz Panie... Pielgrzymi w drodze do Sanktuarium w Lipach

Opublikowano:

Odpust w Sanktuarium w Lipach, który w tym roku odbył się w poniedziałek i wtorek, to nie tylko zgromadzenie wiernych w Sanktuarium, ale to także wiekowa tradycja związana z pieszymi pielgrzymkami, które wyruszają z okolicznych miejscowości naszego dekanatu, diecezji, a nawet z innych krajów do Lip.

Pielgrzymi idą, aby podtrzymać tą tradycję. Część z pielgrzymów wyrusza dzień wcześniej, inni w godzinach porannych zmierzają do kościoła Farnego, gdzie wystawiona jest figurka Matki Bożej Lipskiej.
W tym roku szły pielgrzymki m.in. parafii z Grodziczna, Iławy, Rumiana, Grabowa, Złotowa, Zwiniarza, Rożentala, Działdowa, Rybna, Pratnicy, Lidzbarka, Koszelew, Hartowca, Nowego Miasta Lubawskiego, itd...

Mieszkańcy Targowiska gościli pielgrzymów z kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Iławie. Ponad 70 pątników w drodze na rozpoczynający się Odpust Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipach Pątnicy zatrzymali się w świetlicy wiejskiej w Targowisku, gdzie czekała na nich pyszna grochówka ugotowana przez miejscową straż pożarną oraz ciasto przygotowane przez mieszkanki Targowiska. (mz)