W Lubawie 33 - letni syn znęcał się kolejny raz nad rodzicami. Trafił do policyjnej celi

Opublikowano:

Wyzywanie czy grożenie — to niestety była codzienność w jednej z rodzin w Lubawie. Małżeństwo stwierdziło, że ma dość, kiedy to ich syn, który niedawno wrócił z więzienia po raz kolejny wszczął awanturę i zaczął ich poniżać a także grozić pozbawieniem życia. Funkcjonariusze zatrzymali 33 – latka, przyjęli zawiadomienie o przestępstwie oraz wszczęli procedurę Niebieskiej Karty.

W środę (26.06.2024 r.) oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o awanturze w jednym z domów na terenie Lubawy. Zgłaszający dodał, że syn niedawno wyszedł z zakładu karnego i się odgraża. Funkcjonariusze pojechali na miejsce. Okazało się, że 33-latek wszczął awanturę ze swoimi rodzicami. Mężczyzna wyzywał ich, poniżał, krytykował a także groził pozbawieniem życia. Małżeństwo w obawie o swoje życie i zdrowie poprosiło  o pomoc policjantów. W związku z agresywnym zachowaniem mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie.

Funkcjonariusze ustalili, że 33-latek odbywał już kilkukrotnie karę pozbawienia wolności za znęcanie się nad rodzicami i jak kolejny raz wyszedł z więzienia po czym wrócił do domu rodzinnego, ponownie wszczynał awantury i znęcał się nad rodzicami. Funkcjonariusze wdrożyli w rodzinie procedurę Niebieskiej Karty i przyjęli zawiadomienie o przestępstwie. Następnie złożyli wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego.

Kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności w warunkach tzw. recydywy przewiduje karę do 7 i pół roku pozbawienia wolności.

Przypominamy!

W chwili stwierdzenia przemocy w rodzinie Niebieską Kartę może założyć policjant, ale także kurator, pracownik socjalny, przedstawiciel oświaty, służby zdrowia. To właśnie te wszystkie podmioty współpracują razem, realizując zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach pracy w Zespołach Interdyscyplinarnych i Grupach Roboczych.
Wprowadzone przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych.
Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). Wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych.
Oprócz tymczasowego aresztowania prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.
http://www.niebieskalinia.info/

foto pixabay