Jubileuszowe, dwudzieste wydanie edukacyjnego kalendarza Powiatu Iławskiego. W roku 2024 królować będą motyle!

Opublikowano:

Pierwszy plakatowy kalendarz o tematyce ekologicznej został wydany przez Powiat Iławski w grudniu 2003 r. W ciągu dwudziestu lat wiele zmieniło się w grafice i stylu publikacji, ale niezmienny jest ich edukacyjny charakter i wyjątkowość. Być może dlatego tak wiele osób każdego roku dopytuje i czeka właśnie na kalendarz Powiatu Iławskiego.

Jak mówi Mateusz Szauer, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa od początku koordynującego wydawanie kalendarza, tematyka w poszczególnych latach nigdy nie była przypadkowa i zawsze głównym celem było przekazanie mieszkańcom powiatu możliwie jak największej dawki wiedzy związanej z szeroko pojęta ochroną i pięknem otaczającej nas przyrody.

Tak będzie również w 2024 roku, a tytuł kalendarza brzmi „Motyle powiatu iławskiego”. Jak podkreśla Mateusz Szauer: - Ten kalendarz z założenia ma pełnić rolę swoistego katalogu motyli występujących w naszym regionie. Piękno tych owadów zachwyca i jest z pewnością wdzięcznym tematem tego typu publikacji.  

Motyle dzienne należą do najbardziej znanych i lubianych zwierząt bezkręgowych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim pięknym barwom na skrzydłach. Motyle fascynują nie tylko swoim ubarwieniem, formą skrzydeł, ale także cyklem życiowym, podczas którego z maleńkiego jaja wykluwa się robakowata gąsienica, następnie powstaje dziwaczna poczwarka, z której ostatecznie wyłania się zachwycający owad dorosły.

 Zubożenie środowiska wywołane szybkim rozwojem cywilizacji i chemizacja rolnictwa, to główne przyczyny braku, bądź obniżenia się liczebności motyli w wielu rejonach naszego kraju. Zatem można pokusić się o stwierdzenie, że liczba i różnorodność tych stworzeń może być wyznacznikiem bioróżnorodności danego obszaru. Wszystkie motyle przedstawione w naszym kalendarzu można spotkać spacerując po pięknym i zróżnicowanym obszarze powiatu iławskiego. Miejmy nadzieję, że zmieniający się świat wokół nas nie będzie pozbawiony tych zachwycających klejnotów przyrodniczego świata.

Efektowne zdjęcia, które zdobią kalendarz wykonało ośmioro fotografów:
- Maciej Rodziewicz,
- Ferdynand Sosnowski,
- Beata Szlezynger-Jagielska,
- Stanisław Blonkowki,
- Hubert Jasionowski,
- Jan Olchówka,
- Magdalena Rudnicka
- Piotr Targoński.

Większość fotografów zrzeszona jest w Okręgu Warmińsko Mazurskim Związku Polskich Fotografów Przyrody. Opisy poszczególnych gatunków motyli wykonał pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich Tadeusz Markos. Za projekt i wydruk odpowiadała firma MKK Sp. z o.o. z Golubia Dobrzynia, której oferta okazała się najkorzystniejsza.
Wszystkim bardzo dziękuję za współpracę przy tworzeniu naszego kolejnego, tym razem jubileuszowego dzieła, które tradycyjnie trafi m. in. do placówek oświatowych znajdujących się na terenie powiatu iławskiego.  – dodaje Mateusz Szauer.  


01 -  Rusałka pawik (Fot. Maciej Rodziewicz)
02 – Bielinek bytomkowiec  (Fot. Ferdynand Sosnowski)
03 – Czerwończyk nieparek (Fot. Beata Szlezyngier-Jagielska)
04 -  Rusałka admirał (Fot. Stanisław Blonkowski)
05 – Rusałka Kratkowiec (Fot. Hubert Jasionowski)
06 – Czerwończyk dukacik (Fot. Jan Olchówka)
07 – Przeplatka atalia (Fot. Jan Olchówka)
08 – Polowiec szachownica (Fot. Stanisław Blonkowski)
09 – Dostojka malinowiec (Fot. Magdalena Rudnicka)
10 – Listkowiec cytrynek (Fot. Beata Szlezyngier-Jagielska)
11 – Modraszek ikar (Fot. Beata Szlezyngier-Jagielska)
12 – Rusałka osetnik (Fot. Piotr Targoński)


Okładka – Okładkę kalendarza zdobi przepiękny Paź królowej (Fot. Jan Olchówka) 


Życzymy wszystkim miłego odbioru i do siego roku!

UWAGA! Dla pierwszych 20 osób, które od poniedziałku, 18 grudnia zgłoszą się do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie (gabinet nr 303 dyrektora Mateusza Szauera) przygotowaliśmy bezpłatne egzemplarze kalendarza. Serdecznie zapraszamy!

źródło: powiat-ilawski.pl