Festiwal Tour de Carillon 2011: „Dzwony Heweliusza”

Opublikowano:

W niedzielę 31 lipca 2011 roku, w Sanktuarium w Lipach  w ramach Festiwalu „Tour de Carillon” odbędzie się koncert „Dzwony Heweliusza”.  Wystąpią Magdalena Cynk i Anna Kasprzycka z towarzyszeniem Chóru Appasionata (dyr. Marek Józefowicz).

Mobilny carillon „Gdańsk” od maja 2009 roku nie tylko pracowicie służy mieszkańcom Trójmiasta, ale i odbywa prestiżowe podróże do Wilna albo Brukseli. Co roku też wyrusza pod egidą Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego w tournée po naszym, podzielonym na dwa województwa, Pomorzu Nadwiślańskim, w ramach Festiwalu „Tour de Carillon”. Co roku udaje się uzyskać skromne środki na Festiwal z Urzędów Marszałkowskich obydwu województw. Dzięki organizacyjnej pomocy lokalnych władz i instytucji kultury, staje się możliwe zagrać dwa, a wyjątkowo nawet trzy koncerty dziennie, w oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów miejscowościach.

Co roku Festiwal, poza sztuką stara się promować jakąś szczytną ideę bądź hasło, tak poprzez repertuar, jak i wybór trasy i miejsc koncertowych. Dwa lata temu obchodziliśmy Międzynarodowy Rok Astronomii „koncertami heliocentrycznymi” z udziałem orkiestry dętej. Przed rokiem mieliśmy okazję prześledzić ślady młodzieńczych wędrówek Frycka Chopina od Ziemi Dobrzyńskie, aż do Gdańska. Graliśmy na najpiękniejszych i najbardziej reprezentacyjnych placach odwiedzanych miejscowości, w zespołach pałacowych i parkach, przed kościołami i na dziedzińcach klasztornych.

Tegoroczny Festiwal odbywa się pod swojsko brzmiącym hasłem „Dzwony Heweliusza”, swojsko, bo zaoszczędza tłumaczenia zdumionym mieszkańcom co to jest carillon. Związki dzwonów z astronomią i Heweliuszem są wielorakie. Heweliusz urodził się, i poza podróżami, całe życie mieszkał w Gdańsku, który jako jedyne polskie miasto już w tamtych czasach, po dziś dzień, miał swoje carillony. Pełnią one rolę szlachetnej ikony dźwiękowej miasta. Najpotężniejszy gdański carillon wisi na wieży kościoła św. Katarzyny, można powiedzieć, że wprost nad głową pochowanego w świątyni astronoma. Drugi, na Ratuszu Głównego miasta, gdzie Jan Heweliusz piastował funkcję miejskiego rajcy. Pobudzone do głosu dzwony drgają bardzo podobnie jak czynią to gwiazdy, układając wzdłuż równika i południków charakterystyczne linie podziału, co daje w efekcie charakterystyczny, nieharmoniczny, polifoniczny dźwięk dzwonu. Sprawny fizyk powinien móc się pokusić o odtworzenie wielkości, kształtu i składu chemicznego dzwonu, posługując się wyłącznie mikrofonem i oscyloskopem.

W tym roku Mobilny carillon „Gdańsk” odwiedzi 18 miast. Na trasie Festiwalu „Tour de Carillon” znalazło się również nasze miasto za sprawą Lubawianki Anny Kasprzyckiej.

 


Anna Kasprzycka edukację muzyczną rozpoczęła w wieku lat 8 w Ognisku Muzycznym w Lubawie. Naukę kontynuowała w Państwowej Szkole Muzycznej im. T. Bairda w Iławie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Olsztynie. W 2003 uzyskała tytuł magistra sztuki na kierunku Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Lekcje carillonu rozpoczęła w Gdańsku u Gerta Oldenbeuvinga. Dzięki programowi Erasmus/ocrates odbyła rocze studia  w Lemmensinstituut w Leuven (Belgia) w zakresie gry na carillonie, improwizacji jazzowej oraz dyrygentury chóralnej. Obecnie jest studentką ostatniego roku carillonu w Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen (Belgia) w klase wybitnego belgijskiego carillonisty oraz kompozytora Geerta d'Hollandera. Grę doskonaliła w trakcie licznych kursów carillonowych w Gdańsku, Leuven, Amersfoort (Holandia), Middelburgu (Holandia).
Koncertowała w Polsce, Belgii, Holandii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Jej koncert  w 2008 r. na carillonie Katedry św. Michała i św. Guduli w Brukseli (zorganizowany przez Ambasadę Polską w Belgii) uświetnił polskie obchody Święta Niepodległości w Belgii. W lipcu 2011 odbyła swoją pierwszą trasę koncertową po USA. Wykonała 10 koncertów  w trakcie, których wykonywała głównie muzykę polska, m.in. „Miniaturę na carillon” skomponowaną dla niej przez Włodzimierza Nahornego.
Dwukrotna laureatka stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Gdańska oraz programu Erasmus/Socrates.
Na co dzień pracuje w Studio nagrań akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku

 Stałą ekipę na trasie Festiwalu stanowi od lat ta sama grupa osób:
Monika Kaźmierczak, Anna Kasprzycka i Magdalena Cynk (kierownik artystyczny projektu) – carillonistki;
Roman Jach i Radosław Pleszyniak – kierowcy i techniczna obsługa instrumentu;
Maciej Mikołajewski – koordynator projektu
Pokaz na radioteleskopie – Sebastian Soberski z Centrum Astronomii UMK i Planetarium w Grudziądzu
Nad całością przedsięwzięcia czuwa Prezes Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego – Grzegorz Szychliński.
Organizatorzy dziękują Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska, za niekomercyjne wypożyczenie instrumentu; sponsorom: samorządom i Urzędom Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego oraz samorządowi i władzom Lubawy, za sfinansowanie Festiwalu; a także licznym lokalnym, często anonimowym, reprezentantom władz, instytucji kultury, mediów i służb porządkowych, za pomoc organizacyjną.

Organizatorzy dziękują Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska, za niekomercyjne wypożyczenie instrumentu; sponsorom: samorządom i Urzędom Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego oraz samorządowi i władzom Lubawy, za sfinansowanie Festiwalu; a także licznym lokalnym, często anonimowym, reprezentantom władz, instytucji kultury, mediów i służb porządkowych, za pomoc organizacyjną.



Komentarze

Dzwon
Brawa dla Naszej utalentowanej lubawianki!!!
(2011-07-26 08:09:16)