Wolność – dar i zadanie
Jednym z centralnych tematów związanych ze świętowaniem rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest zagadnienie wolności. W wymiarze nie tylko narodowym, lecz także indywidualnym pojmowana jest ona w kategorii daru i zadania.
Wolność jako dar jest naturalną właściwością Narodu oraz każdej osoby, która dzięki temu podstawowemu obdarowaniu ma szansę na odpowiedni rozwój. Aby jednak właściwie ukierunkować swoje życie należy dostrzec, że otrzymana w darze wolność nastawiona jest na dojrzewanie. Człowiek i Naród staje się coraz bardziej wolny, gdy skupi się nie tylko na samym wstępnym uwarunkowaniu wolności, ale dostrzeże, że ten dar warto odpowiednio spożytkować.
W tej perspektywie przestrzeń daru uzupełniona jest o wymiar zadania. Należy w tym kontekście odpowiedzieć na pytanie, jak pokierować swoją wolnością, jaki nadać jej kierunek, aby swe życie i życie społeczeństwa nie zniszczyć, lecz ubogacić.
Wobec ograniczonych ludzkich możliwości, a wręcz bezsilności w wysiłku dojrzewania do pełni wolności, z pomocą przychodzi Wcielony Syn Boży, który jako Nowy Adam ukazuje zniewolonemu grzechem człowiekowi nowe życie i prawdziwą wolność – wolność od zła. W Chrystusie ukazany jest jednak nie tylko wzór nowej wolności, ale także moc łaski, bez której człowiek nigdy nie stanie się w pełni wolny.
Niech zatem świętowanie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie nowym impulsem do refleksji nad tematem wolności i zastanowienia się nad własną wolnością. Czy zmierza ona we właściwym kierunku?
ks. Marcin Kania
Więcej w >>>Głosie św. Jana