Na ostatniej sesji Rady Miasta Lubawa wywiązała się dyskusja na temat rewitalizacji i planów na przyszłość związanych z wyeksponowaniem zabytków i reliktów odkrytych podczas prac na rynku i na ulicy Grunwaldzkiej.
Radny Kurszewski mówił miedzy innymi na temat rewitalizacji rynku:
- Nie ukrywam, że jest to spora atrakcja... Koncepcje są różne. Rożnie to jest w różnych miastach.... Choćby nasze pobliskie miasto Brodnica, na rynku jest piękna studnia z konstrukcją z ławkami.
A w stosunku do tych konkretnych murów szkoda by zasypać... Ja mam taki pomysł wyciągnąć fundamenty do poziomu zerowego i zrobić konstrukcje i zadaszyć to wszystko. Tak samo zrobić na ulicy Grunwaldzkiej z Bramą Iławską.... Szkoda by było zasypywać.
Trzeba to wszystko zebrać, przeanalizować, przedyskutować i zagospodarować te mury.
Natomiast radny Szczawiński zapytał:
- Co w trakcie tych wykopalisk zostało znalezione, kto jest właścicielem tych znalezisk i co dalej z tymi znaleziskami się stanie?
W odpowiedzi Burmistrz powiedział między innymi:
- Prosimy o cierpliwość, te sprawy nie są jeszcze ustalone i ostatecznie rozstrzygnięte przez Konserwatora Zabytków.
Mamy w tym zakresie również swoje pomysły. Być może uda się nam wyeksponować część tych reliktów. Natomiast z pewnością nie wszystkie, bo one, powtarzam tu opinię archeologów wykonujących prace na nasze zlecenie, nie przedstawiają większej wartości, aczkolwiek niektóre z fragmentów tych murów zachowały się na tyle w dobrym stanie, że można by było wyeksponować w jakiś określony sposób.
…Ta kwestia tak naprawdę leży w gestii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Przedmioty wykopane podczas prac trafiają, zgodnie z decyzją konserwatora, do muzeum w Ełku. …Będziemy się starali, żeby one trafiły bliżej Lubawy, chyba że kiedyś sami będziemy dysponowali odpowiednim obiektem, w których będziemy mogli te eksponaty udostępniać mieszkańcom i turystom.
(mz)
Komentarze
Pełno plam z oleju i innych płynów cieknących z aut.
Przecież tego już się nie da usunąć. Prace jeszcze nieukończone a już tak wiele zniszczeń dokonano. Gdzie są osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy?
Co do zabytków znalezionych, może Lubawa właczyłaby się w starania Iławy i tamtejszego stowarzyszenia Ylavia w stworzenie regionalnego muzeum przy czerwonym kościele. O grupie tej usłyszała cała Polska po odnalezieniu kilkuset srebrnych przedmiotów niedaleko Mozgowa.
Sala czy przynajmniej gablota "Lubawska" w regionalnym muzeum w Iławie byłaby i "blisko" i dodatkową wizytówką naszego miasta.Miejmy nadzieję tylko, że sprawa zostanie szybko rozwiązana bo daje się ten remont we znaki nam ale i osobom które odwiedzają Lubawę. A może w końcu przyjdzie czas na zamek...