Powiat Iławski świętował, gratulował i przyznał nagrody za szczególne osiągnięcia

Opublikowano:

W czwartek 15 czerwca w Starostwie Powiatowym w Iławie odbyła się uroczysta Gala, podczas której wręczono nagrody w dziedzinie kultury fizycznej,  twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Tego dnia wyróżniono także laureatów powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” i podsumowano akcję powiatową „Czyste jeziora i rzeki”.Uroczystość uświetnił występ Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury oraz utalentowanej skrzypaczki, zdobywczyni nagrody Zarządu Powiatu Iławskiego w dziedzinie twórczości artystycznej uczennicy Marceliny Rucińskiej, której akompaniował Krzysztof Stanienda, uzdolniony pianista młodego pokolenia, absolwent PSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie, wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Nagrody laureatom wręczali: Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Iławskiego Marek Borkowski. Galę przygotował Wydział Edukacji Kultury Sportu i Promocji oraz Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie. Dyrektorzy tych wydziałów poprowadzili także uroczystość: Renata Motylińska i Mateusz Szauer.

Nastoletni wolontariusze – laureat i wyróżnieni

Uroczysta Gala XXIX Finału Samorządowego Ogólnopolskiego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” odbyła się 3 czerwca 2023 r. w Ostródzie. Jest to inicjatywa mająca na celu promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży, upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu oraz promowanie działań szkolnych klubów wolontariatu, w tym „Klubów Ośmiu”. Konkurs odbywa się corocznie w dwóch etapach: lokalnym – na szczeblu samorządowym oraz ogólnopolskim.

Marcel Magalski to laureat Powiatu Iławskiego w XXIX Finale Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

„Trudności są solą życia – bez nich życie byłoby gorzkie i mdłe.” – Gen. Robert Baden-Powell. To ulubiona złota myśl Marcela Magalskiego. Jest on uczniem Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie. Marcel działa na kilku płaszczyznach, ale wszystkie one wiążą się z pomocą innym. Wolontariat to już nie tylko dodatkowe zajęcie, to jak sam mówi,  jego życie. Od 3 lat zasila szeregi Iławskiej Grupy Ratownictwa IGR, gdzie zabezpiecza pomoc przedmedyczną podczas imprez. W Hufcu ZHP należy do Iławskiej Obronnej Drużyny Wędrowniczej Triarii, która m.in. wspierała wolontariacko Harcerską Służbę Zabezpieczenia Zlotu Grunwaldzkiego. Od 4 lat działa w Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Iława, gdzie szkoli młodzież z udzielania  pierwszej pomocy. Jest także członkiem Szkolnego Koła PCK, gdzie promuje w swoim szkolnym środowisku wolontariat oraz Młodzieżowej Grupy PCK, gdzie trwają nieustające szkolenia coraz to młodszych adeptów ratownictwa.

Wyróżnienia na etapie powiatowym otrzymali:

  • Oliwia Wysocka – uczennica Zespołu Szkół im. I. Kosmowskiej w Suszu, która jako lider grupy Boże Antki organizowała i przeprowadzała m. in. akcję charytatywną „Torba Miłosierdzia” dla osób starszych i ciężko chorych, zbiórkę żywności przy współpracy z Bankiem Żywności w Elblągu.
  • Alicja Karczewska – tegoroczna maturzystka, która od początku nauki w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie aktywnie działała w samorządzie uczniowskim oraz brała udział w różnych akcjach samorządu skierowanych do uczniów placówki, a także środowiska lokalnego. Była inicjatorką szycia maseczek dla potrzebujących w czasie pandemii COVID-19, wspierała m.in. zbiórki żywności w okresie przedświątecznym, zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy, zbiórki żywności dla podopiecznych iławskiego schroniska dla zwierząt. Jest wieloletnią instruktorką ZHP oraz wolontariuszką Iławskiej Grupy Ratownictwa Medycznego. Podczas szkolnych imprez sportowych sprawowała opiekę medyczną.
  • Marcel Skolankiewicz – tegoroczny maturzysta, uczeń liceum ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Iławie. Swoją działalność społeczną rozpoczął od szkoły podstawowej, będąc członkiem samorządu szkolnego. W roku 2017 rozpoczął swoją działalność w SIM PCK Iława. W roku 2020 został powołany na Ambasadora Unijnego Dialogu Młodzieżowego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jest radnym Młodzieżowej Rady Miasta Iławy.
  • Grupa wolontariacka Boże Antki – która działa przy Zespole Szkół im. I. Kosmowskiej w Suszu. W ramach wolontariatu jej członkowie odwiedzają podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej w Suszu oraz Środowiskowym Domu Samopomocy w Suszu, regularnie dokonywała zbiórek żywności pod szyldem Banku Żywności w Elblągu, organizowała akcję charytatywną „Torba Miłosierdzia” czyli roznoszenie zebranej żywności osobom chorym do ich domów.

Nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej

Na podstawie uchwały podjętej przez Radę Powiatu Iławskiego w 2019 roku Zarząd Powiatu Iławskiego przyznaje z budżetu powiatu nagrody za twórczość artystyczną oraz upowszechnianie i ochronę kultury. Nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznał:

–  Czesławowi Wasiłowskiemu,

– Rafałowi Szulcowi

– uczennicy Marcelinie Rucińskiej

CZESŁAW WASIŁOWSKI z Iławy – fotografią zajmuje się od 1963 roku, a od 1970 uprawia fotografię artystyczną. Jego prace artystyczne prezentowane były na wielu Międzynarodowych Salonach Sztuki Fotograficznej m. in. w: Australii, Belgii, Brazylii, Czechosłowacji, Francji, Hiszpanii, Indiach, Japonii, Niemczech, Nowej Zelandii, Portugalii, Polsce, Singapurze, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii, Zambii i na Cyprze. Prace znajdują się w zbiorach: Biblioteki Narodowej w Warszawie, Filmoteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego,  Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Teatralnym Teatru Narodowego w Warszawie, Muzeum w Lozannie. W tym roku przypada jego 60-lecie fotografowania.

RAFAŁ SZULC – artysta pochodzący z Pikusa w Gminie Iława, zajmuje się kowalstwem artystycznym. Elementy, z których powstają prace artysty wynajduje w najbliższym otoczeniu. Chętnie dzieli się wiedzą i umiejętnościami z młodzieżą i osobami dorosłymi, czego przykładem są przeprowadzone warsztaty z metaloplastyki (kowalstwa artystycznego) podczas konferencji pn. „Jak zachować tradycje kultury ludowej Warmii i Mazur” zorganizowanej w skansenie „Pomezania” w Kałdunach.  W roku 2022 uzyskał tytuł „Talent Roku” w Olsztynie (XVI edycja nagrody Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka Talenty Roku) i I miejsce w kategorii rzeźba, podczas I Warmińsko-Mazurskiego Przeglądu Sztuki Powszechnej w Płośnicy, zorganizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Ideą i celem nadrzędnym przeglądu była prezentacja oraz popularyzacja dorobku artystów i twórców z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Jego mozolna i czasochłonna praca „owocuje” niezwykłymi rzeźbami. Praca nad jedną z rzeźb, przedstawiającą wiolonczelistkę, trwała pół roku. Jego prace stanowią wizytówkę kulturalną powiatu iławskiego, czego przykładem jest zrealizowany w 2022 roku pomnik triathlonisty, który stanął przed Ośrodkiem Kultury w Suszu.

Uczennica MARCELINA RUCIŃSKA z Prątnicy w Gminie Lubawa, to skrzypaczka o sporym jak na swój wiek dorobku artystycznym. Liczne osiągnięcia w Polsce i na arenie międzynarodowej świadczą o dużym talencie, niezwykłej muzykalności i ogromnej pracowitości. Do je osiągnięć należą m. in.:

– Grand Prix II Konkursu Skrzypcowego „Paganini w Puławach” 2023

– I m-ce w XXII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego 2022

– I m-ce w V edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Nouvelles Etailes” Paryż 2022

Goście Gali mieli niezwykłą okazję wysłuchać minikoncertu w wykonaniu młodej skrzypaczki.

Nagrody w dziedzinie sportu

Przyznano je zawodnikom za prezentowany przez nich poziom i wysokie wyniki sportowe, trenerom, których zawodnicy osiągnęli wysokie wyniki sportowe oraz działaczowi zasłużonemu  w uzyskaniu wysokich wyników.

Nagrodę otrzymał PAWEŁ BĄCZEK, zawodnik CENTRUM SPORTÓW WALKI CHAMPION LUBAWA. W roku 2022 zdobył w formule kick-light I m-ce w Pucharze DFN oraz II m-ce w Mistrzostwach Polski, które odbyły się 28.05.2022 r.

Nagrodę otrzymały zawodniczki: ALEKSANDRA SOBCZYŃSKA I NATALIA ZIĘBA oraz trenerka ANETA OSTANEK, reprezentująca STOWARZYSZENIE SZKOŁA PŁYWANIA ORKA W IŁAWIE.

ALEKSANDRA  SOBCZYŃSKA zdobyła m.in.  I m-ce w Mistrzostwach Polski w sztafetach, które odbyły się w dniach 17-18.09.2022 r. oraz 16 miejsce w sztafecie 4×100 i  I m-ce w biegu na 100 m (PK) w Mistrzostwach Polski U16, które odbyły się w dniach 24-25.09.2022 r.

NATALIA ZIĘBA, która zajęła m. in. III m-ce w sztafecie 4×100 m podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Radomiu 11.09.2022 r. oraz VIII m-ce w biegu na 100 m w PZLA Mistrzostwa Polski U16, które odbyły się w Lublinie w dniach 24-25.09.2022 r. ANETA OSTANEK zostaje nagrodzona za wkład w osiągnięcia zdobyte przez swoich wychowanków.

Nagrodę otrzymała OLIWIA KURANOWSKA, uczennica Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie. OLIWIA w roku 2022 reprezentowała województwo warmińsko-mazurskie w Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Kielce Suchedniów i zajęła II m-ce w grze pojedynczej oraz I m-ce w grze podwójnej.

Kolejna nagroda trafiła do IGORA STASIOROWSKIEGO, ucznia Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku
w Iławie. IGOR w roku 2022 w 19 Mistrzostwach Europy w Karate Kyokushin zajął miejsca od IV do VI.

Nagrodę otrzymała także  zawodniczka AGATA BARWIŃSKA, zawodnik JAN ROHDE oraz trener MICHAŁ MAŚKIEWICZ, reprezentujący STOWARZYSZENIA SPORTÓW WODNYCH W IŁAWIE.

AGATA BARWIŃSKA  zajęła I m-ce w Mistrzostwach Europy Seniorów w klasie ILCA 6, które odbyły się w dniach 16-21.11.2022 r. we Francji. W dniu dzisiejszym jest nieobecna, w jej imieniu nagrodę odbierze tata lub siostra.

JAN ROHDE zajął I m-ce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbyła się w terminie 11-14.08.2022 r.  w Pucku.

MICHAŁ MAŚKIEWICZ otrzymuje nagrodę za sukcesy najmłodszych zawodników w grupie  Optimist B.

Nagrodę otrzymała NIKOLA KROTOWSKA z LEKKOATLETYCZNEGO KLUBU SPORTOWEGO LUBAWA. NIKOLA  zajęła m. in. VII m-ce w pchnięciu kulą 3 kg podczas Mistrzostw Polski U16, które odbyły się w dniach 24-25.09.2022 r. w Lublinie oraz II m-ce w rzucie dyskiem i III m-ce  w pchnięciu kulą 3 kg w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików U16 w Radomiu 10.09.2022 r.

Nagrodę otrzymał zawodnik MATEUSZ JEŻYŃSKI z KLUBU WIOŚLARSKIEGO WIR IŁAWA. oraz trenerka MARIA MADEJ. MATEUSZ JEŻYŃSKI, który zdobył II miejsce w konkurencji jedynka juniorów w kategorii lekkiej podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Kruszwicy w dniach 15-17.07.2022 r. oraz w Mistrzostwach Polski w Sprintach w Płocku, które odbyły się w dniach 16-17.09.2022 r.: w konkurencji jedynka juniorów II m-ce, a w konkurencji dwójka podwójna juniorów  II m-ce. MARIA MADEJ otrzymuje nagrodę za sukcesy swoich wychowanków w wioślarstwie.

Nagroda trenerska

Nagroda trafiła do rąk  GRZEGORZA GRABSKIEGO, który posiada 40-letni staż prac zawodowej, z czego już ponad 35 lat czynnie działa na rzecz sportu i rekreacji ruchowej oraz aktywności różnych osób i środowisk społecznych. Jest współzałożycielem Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Iławie, który działa na terenie naszego powiatu już nieomal ćwierć wieku. Od początku działalności PSZS w Iławie jest aktywnym uczestnikiem życia sportowego tego Związku i uczestnikiem zawodów sportowych, zarówno jako trener – opiekun młodzieży, organizator rozgrywek, sędzia oraz aktywny uczestnik zawodów dla osób dorosłych. Od roku 2012 pełni społecznie funkcję Przewodniczącego Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Iławie (wcześniej członka Zarządu). Jednocześnie, jako działacz sportowy jest założycielem Uczniowskiego Koszykarskiego Klubu Sportowego BASKET w Iławie, który działa od roku 1992 oraz Prezesem tego Klubu (działającym społecznie na rzecz lokalnej społeczności koszykarskiej).

Nagrodę otrzymali PAWEŁ KANIEWSKI I KACPER SENDLEWSKI z KLUBU SPORTOWEGO CONSTRACT LUBAWA.

PAWEŁ KANIEWSKI i KACPER SENDLEWSKI – wraz z drużyną brali udział w rozgrywkach ekstraklasy futsalu i w sezonie 2021/2022 zajęli III m-ce. Nie byli obecni podczas Gali, gdyż  przebywają na zgrupowaniu reprezentacji w Chorwacji. Dyplomy w ich imieniu odebrali przedstawiciele Klubu  – trener Dawid Grubalski oraz członek zarządu klubu Tomasz Piątkowski.

PAWEŁ KANIEWSKI w okresie od 09.2022 r. do 03.2023 powoływany był regularnie do reprezentacji Polski w futsalu (udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata w futsalu 2024).

KACPER SENDLEWSKI brał udział w turnieju finałowym UEFA Under-19 Futsal Euro 2022 (wrzesień 2022 r.), powołany do reprezentacji Polski A – udział w meczach w ramach FIFA Futsal World Cup 2024 (Polska-Grecja 19.09.2022 r. i Azerbejdżan-Polska 07.10.2022 r.), a także był zawodnikiem Akademickiej Reprezentacji Polski podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Futsalu mężczyzn, które odbywały się w dniach 18-24.07.2022 r. w Portugalii i wraz z drużyną zajął V m-ce (król strzelców Mistrzostw).

źródło powiat-ilawski.pl