Uniwersytet Trzeciego Wieku z wizytą na Ziemi Lubawskiej

Opublikowano:

Jednym z  ważniejszych elementów  rozwoju społeczeństwa krajów rozwiniętych  jest starzenie się ludności.  Przybywa ludzi w wieku poprodukcyjnym, maleje przyrost naturalny, w tym również w naszym kraju.
O kilkunastu lat czynione są kroki, aby  włączyć osoby starsze do systemu kształcenia, by  mogli aktualizować swoją wiedzę i  aktywnie uczestniczyć w życiu danej społeczności; powiatu, miasta, gminy.
W  całym kraju zostały powołane do życia tzw.  Uniwersytety  Trzeciego Wieku.
W dniu wczorajszym 2 czerwca  w Lubawie i okolicach  gościła grupa  słuchaczy Uniwersytetu  Trzeciego Wieku z Iławy.
Stowarzyszenie, którego Prezesem  jest  Elżbieta Lewandowska  w ramach projektu „Powiat Iławski – Nasza Mała Ojczyzna” - zwiedzała kościoły dekanatu lubawskiego.
Słuchacze zwiedzili kościoły m.in: w Lubawie, Byszwałdzie, Kazanicach,  Rożentalu,  Grabowie, Złotowie i  Sanktuarium  w Lipach.
Uczestników  wycieczki „Szlakiem kościołów na Ziemi Lubawskiej", oprowadzała  Pani Iwona Fidora, która wykazała się dużą znajomością historii tych ziem i była  przewodnikiem.

Stowarzyszenie  działające w Iławie dziękuje Starostwu Powiatowemu za wsparcie finansowe projektu,  w ramach którego uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, będą mogli obejrzeć piękno naszej małej Ojczyzny.

Oprócz tej wycieczki zarząd stowarzyszenia zaplanował jeszcze  dwie:
 „Szlakiem zabytków arystokracji pruskiej” - zwiedzanie ruin pałaców dawnej arystokracji pruskiej i kościoła w Kisielicach.
„Szlakiem starej kolei i zmian przemysłowych na terenie powiatu w IXX i XX wieku”

Mam nadzieję, że i w Lubawie  wkrótce może powstanie grupa Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku – mówi jedna z uczestniczek projektu pochodząca z Lubawy. Mieszkam tu już tyle lat,   ale  nawet nie wiedziałam jakie piękne są  chociażby nasze kościoły od środka. Na mnie osobiście duże wrażenie zrobiło wnętrze drewnianego kościoła w Złotowie. - powiedziała na zakończenie.

(mz)