W piątkowe popołudnie 27 maja w Karczmie nad Sandelą, odbyło się Walne Zgromadzenie Rzemieślników i Przedsiębiorców w Lubawie. Zebranie odbyło się w II terminie, na przewodniczącego zebrania, zebrani wybrali Krzysztofa Ornowskiego - Starszego Cechu.
W zebraniu uczestniczył Prezes Izby Rzemiosła w Olsztynie, Wójt Gminy Lubawa, Z-ca Dyrektora Zespołu Szkół w Lubawie. Burmistrz miasta w związku z wyjazdem do Rosji przekazał na rece Prezesa Zarządu list do rzemieślników.
W sprawozdaniu Starszy Cechu podkreslił między innymi trudną sytuację zaistniałą w związku z cięciami budżetowymi w naszym kraju i niżem demograficznym. Poinformował członków cechu o liście sprzeciwu jaki zostal skierowany do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przeciwko niewłaściwemu traktowaniu społeczności rzemieślniczej.
.
W obliczu ogromnego deficytu budżetowego ministerstwo poleciło ochotniczym hufcom pracy wstrzymanie zawierania z pracodawcami umów o refundację ponoszonych przez nich wydatków. Pracodawcy, którzy zawarli umowy, nie otrzymują obecnie należnych im środków z tytułu refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne pracowników młodocianych.
Marcin Stawiarski właściciel warsztatu samochodowego podczas dyskusji na zakończenie spotkania, podziękował Zarządowi Cechu w Lubawie i wszystkim tym, którzy w chwili trudnej pomogli mu w odbudowie spalonego zakładu.
Obecni na Walnym Zebraniu po wysłuchaniu sprawozdań z działalności Zarządu Cechu i Komisji Rewizyjnej udzielli absolutorium poszczególnym członkom.
Na zakończenie Walnego Zgromadzenia członkowie cechu oraz gość otrzymali odznaczenia:
Srebrny Medal Rzemiosła - Wincenty Szarmach
Wojewódzką Honorową Odznakę Rzemiosła - Piotr Truszczyński, Stefan Orzechowski, Kazimierz Krankowski, Jan Splitt
Za 15-lecie członkostwa srebrne certyfikaty otrzymali: Stefan Orzechowski, Tadeusz Musiał.
Za 25 lecie członkowstwa złote certyfikaty otrzymali: Grzegorz Tański, Jerzy Cierkowski, Zdzisław Pokojski. (mz)