Wywiad z Iwoną Zduńską nadzorującą pracami archeologicznymi w Lubawie

Opublikowano:

Jak wcześniej pisaliśmy na portalu e-lubawa podczas prac rewitalizacyjnych na lubawskim  rynku zostały odkryte relikty architektury, które mogą być pozostałościami pierwszego budynku ratusza.  
Prace wykonuje firma Archeo-Adam ze Stawigudy.
Poprosiliśmy  pracownika firmy Iwonę Zduńską o kilka słów na temat prac  prowadzonych w Lubawie.

Co udało się odkryć interesującego na ulicy Grunwaldzkiej i kiedy  z punktu widzenia zwykłego mieszkańca,  który mieszka w pobliżu zostaną te prace ukończone?

Podczas prac rewitalizacyjnych  na ulicy  Grunwaldzkiej, natrafiono  na  ruiny bramy północnej tzw. Bramy Iławskiej.  Prace archeologiczne zostały praktycznie zakończone. Po sporządzeniu  dokumentacji wszystko zostanie zakonserwowane  i jak zostaną przeprowadzone gminne  instalacje,  to wszystko zostanie zasypane. Miasto chce jak najszybciej wykonać prace, aby udrożnić ulicę Bankową ponieważ  kilka metrów przed mostem będzie  przeprowadzona wymiana   kanalizacji deszczowej i potem  na brzegu rzeki będzie ustawiony separator wód deszczowych.
Wojewódzki Konserwator  Zabytków w Olsztynie wydał decyzję aby po zakończeniu prac "uczytelnić" to miejsce.  
 
Wróćmy jednak do rynku. Co dotychczas udało się  zbadać i do kiedy będą trwały prace?
 
Podczas prac pod płytą rynku odsłonił się  ratusz, który stał na środku rynku.
Badania  trwają i jak dotąd udało się odsłonić  praktycznie cały zarys ratusza, więc można zrekonstruować  jego wymiary. Na panoramie miasta z XVII wieku widać, że ratusz był ogromny co potwierdzają obserwacje poczynione w trakcie prac. Sam budynek ratusza miał wymiary około 29 x 14 m. Dodatkowo bryłę budynku powiększały dostawione po stronach zachodniej i wschodniej kramy.
Była to niewątpliwie duża budowla, która zajmowała całą środkową część rynku. Teraz do odsłonięcia została północna część ratusza, a następnie jego piwnice.
Termin zakończenia prac,  to koniec lipca  br. 

Czy już wiadomo kiedy został ratusz wybudowany?
 
Ratusz powstał w tym okresie, kiedy miasto zaczęło się rozwijać najprawdopodobniej w XIV lub XV wieku ale dokładniej będziemy wiedzieli po wykonaniu wszystkich badań. Prawdopodobnie wybudowano go już na początku istnienia miasta. W czasach rozkwitu miasta ratusz spełniał centralną funkcję z mieście.  
W  pierwszej połowie  XVIII wieku po wielkim pożarze, który nawiedził Lubawę, ratusz spłonął. Niedługo potem miasto nawiedziły inne klęski:  wielki głód, epidemia, I rozbiór Polski, przemarsze wojsk. To pasmo nieszczęść dla miasta sprawiło, że władzy nie stać było na odbudowę w starym miejscu. Siedzibę władz miejskich przeniesiono do nowego budynku, który mieścił się przy obecnej ulicy Warszawskiej.
 
Czy coś ciekawego dotychczas udało się znaleźć? W mieście mówią, że jakieś skarby?


Jak dotychczas znaleziono monety z okresu funkcjonowania ratusza tj. z XVIII wieku, ale także udało nam się znaleźć także kilka średniowiecznych monet  z XIV wieku  tzw. brakteaty, monety bite jednostronnie, emitowane od XIII do XVI wieku
W części północno-zachodniej terenu badań dawnego ratusza znaleziono studnię w dobrym stanie murowana z cegły, zapieczętowaną płytą betonową, ale jest to  budowla z XIX wieku. Do zbadania pozostały nam jeszcze piwnice.

Dziękuję za rozmowę. Marian Żuchowski

Po wykonaniu prac Wojewódzki Konserwator Zabytków wyda decyzję co dalej z fragmentami lubawskiego ratusza. Czy po  wykonaniu prac konserwatorskich zostanie  przysypany, czy podobnie jak na ul. Grunwaldzkiej podejmie decyzje, żeby to miejsce w jakiś sposób " uczytelnić". Odsłonięte mury lubawskiego ratusza stają się główną atrakcją turystyczną naszego miasta.

Do  rozmowy  wrócimy niedługo.

 

Komentarze

Joag73
Nie ma takiego zwyczaju, by w tekstach dziennikarskich stosować zwyczaj pisania Pan, Pani. Czepianie się więc autora jest nie na miejscu. Każdy student pierwszego roku dziennikarstwa o tym wie.
(2011-05-18 20:50:25)
Mieszkaniec
cieciu weź się lepiej za robotę.. chyba nie znasz Pana Mariana
(2011-05-17 04:54:11)
Cieć z budowy
Chyba odrobina kultury nakazywała by napisać panią Iwoną Zduńską. Pan panie Marianie nie posiada szacunku do drugiego człowieka. Czy się z panią Iwoną w jednej piaskownicy bawił?
(2011-05-16 19:09:38)
Marma
I w ten sposób , zabawy archeologiczne sprawiaja że mistao wygląda jak po wojnie. Było minęło.
(2011-05-15 11:31:59)