Projekt „Uzależnij się od biegania” to odpowiedź na narastający w naszym społeczeństwie problem świadomej potrzeby ruchu dla naszego organizmu. Codzienny tryb życia, szybkie tempo wzrostu technologii, coraz częściej dopadający nas stres powodują, że zapominamy o aktywnym wypoczynku.
W pracy coraz częściej zastępują nas komputery i inne urządzenia, auto jest środkiem lokomocji, bez którego trudno nam się przemieszczać, a dzieci i młodzież po powrocie ze szkoły spędzają czas głównie przed komputerem lub telewizją. Siedzący tryb życia wpływa niekorzystnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na naszą kondycję i zdrowie. Mówi się także o wielkiej pladze XXI wieku, jaką są tzw. choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia, czy otyłość.
Tak naprawdę niewiele potrzeba, aby chronić swój organizm przed szkodliwymi czynnikami środowiska, w którym żyjemy. To właśnie aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Codzienne spacery, bieganie, Nordic Walking, jazda na rowerze itp. wpływają pozytywnie na układ krążenia, oddechowy, kostny, mięśniowy czy też nerwowy, chroniąc nasz organizm przed wieloma chorobami i schorzeniami. Każdy z nas powinien znaleźć dyscyplinę sportu, która będzie odpowiednia dla niego i będzie dawała satysfakcję z tego co robimy.
W projekcie „Uzależnij się od biegania” chcemy wzbudzić zainteresowanie tematem zdrowego stylu życia właśnie poprzez aktywność fizyczną oraz zdrowe odżywianie. Pomysł na tego typu kampanię narodził się w Gimnazjum im. Biskupów Chełmińskich w Lubawie. Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie aktywności ruchowej nie tylko wśród młodzieży, ale również osób dorosłych poprzez promowanie prozdrowotnych nawyków, a także pokazanie atrakcyjności i zalet podstawowych form ruchu, np. biegania.
Bieg treningowy uczniów Gimnazjum w Lubawie
Realizację projektu rozpoczęliśmy 1 marca 2011 roku, a planowane zakończenie i podsumowanie kampanii przewidzieliśmy na 1 czerwca 2011 roku. Zadania projektu skierowane są nie tylko do młodzieży, ale także do osób dorosłych mieszkańców lokalnego naszego miasta i okolic. Chcemy zachęcić do aktywnego spędzania czasu wolnego dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli… po prostu wszystkich, którzy chcą, uzależnić się od zdrowego stylu życia.
Gimnazjaliści dbający o swoją aktywność fizyczną
W pracę nad realizacją projektu zaangażowani są nie tylko nauczyciele naszego gimnazjum, ale także uczniowie. W drugiej połowie marca dwoje uczniów z naszej szkoły przeprowadziło sondę uliczną, w której zapytali mieszkańców naszego miasta jak spędzają wolny czas i czy jest w nim miejsce na aktywność fizyczną. Okazało się, iż część przechodniów napotkanych przez chłopców stara się wykorzystać swój wolny czas na spacery, jazdę na rowerze czy też bieganie. Utwierdziło nas to w przekonaniu o słuszności naszego pomysłu, aby poszerzyć tę grupę osób o kolejnych zwolenników czynnego wypoczynku. Sondę przeprowadzoną przez naszych uczniów można było zobaczyć w lokalnej telewizji lub w internecie.
W pierwszym dniu wiosny, w na hali OSiR przy gimnazjum, zorganizowaliśmy towarzyski turniej piłki nożnej, w którym rywalizowali funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej w Iławie, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum w Lubawie. Korzystając z nadejścia wiosny chcieliśmy pokazać, że piłka nożna jest grą, którą można traktować jak dobrą zabawę nie tylko dla uczestników, ale również kibiców, którzy w kulturalny i bezpieczny sposób dopingowali swoich faworytów.
Podczas turnieju nauczyciele wystąpili w koszulkach z hasłem „Stop agresji i przemocy”, dzięki temu chcieliśmy podkreślić zasadność gry i kibicowania zgodnie z zasadami fair play.
Reprezentacja nauczycieli Gimnazjum w Lubawie podczas turnieju piłkarskiego
W kwietniu w naszej szkole ruszyło wiele działań związanych z tematyka projektu. Miedzy innymi: konkurs na najciekawszy plakat promujący aktywność fizyczną, tworzenie ulotki promującej aktywny wypoczynek czy też konkurs literacki o tematyce sportowej.
W projekcie znalazło się również miejsce dla zwolenników, a raczej zwolenniczek, zajęć fitness. W połowie kwietnia w gimnazjum zorganizowaliśmy zajęcia pilates i aerobik dla uczennic z naszej szkoły, które przyprowadziły ze sobą swoje mamy. Rodzinne zajęcia fitness cieszyły się dużym zainteresowaniem i były bardzo dobrą okazją na integrację dwóch pokoleń, często różniących się poglądami. Wspólne zajęcia dawały ogromną satysfakcje zarówno córkom jak i mamom.
Od 9 do 11 maja w ramach projektu rusza akcja pod hasłem „Aktywna Przerwa”, która przeznaczona jest dla uczniów naszego gimnazjum. Chcemy przypomnieć dzieciom i młodzieży atrakcyjne gry i zabawy ruchowe, tj. gra w gumę, przeskoki przez skakankę, badminton. Czas wolny pomiędzy zajęciami lekcyjnymi w szkole wykorzystany aktywnie na świeżym powietrzu wspomaga nie tylko na fizyczną ale również umysłową sprawność organizmu. „Aktywna Przerwa” to również sposób na pożyteczne wykorzystanie tego czasu przez uczniów, którzy często nie do końca wiedzą, jak odpowiednio spędzić przerwę międzylekcyjną.
12 maja w naszym gimnazjum odbędzie się „Dzień Zdrowia”. Poświęcony będzie nie tylko aktywnemu stylowi życia, ale także zdrowemu odżywianiu, które jest nieodzowne w procesie dbania o zdrowie. Program tego dnia przewiduje m.in.: wystąpienie doktora Feliksa Rochowicza na temat aktywności fizycznej i jej zalet, stoiska ze zdrową żywnością oraz konkursy: taneczno-gimnastyczny, na hasło zachęcające do biegania i promujące kulturalny doping oraz podsumowanie akcji”Aktywna przerwa”.
Finałem kampanii będzie Otwarty Bieg pod hasłem „Uzależnij się od biegania”, który odbędzie się 28 maja w Parku w Fijewie. W biegu będzie mógł wziąć udział prawie każdy, a dla każdego uczestnika przewidziane są upominki. Bieg podzielony będzie na kilka kategorii wiekowych, począwszy od przedszkolaków wraz z rodzicami, kończąc na dorosłych mieszkańcach Lubawy i okolic.
Gorąco zapraszamy wszystkich zwolenników
zdrowego stylu życia do udziału
w Otwartym Biegu pod hasłem „Uzależnij się od biegania”!
Organizator
Gimnazjum w Lubawie
Regulamin biegu oraz wszelkie informacje dostępne na stronie:
www.gimnazjum.lubawa.pl zakładka PROJEKTY EDUKACYJNE