Wolontariat - kto, gdzie i dlaczego?

Opublikowano:

W ramach kampanii społecznej „Pomaganie – ludzka rzecz” , którą realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa rozmawiamy z Gabrielą Zimirowską, wiceprezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu.

 

MARCIN MICHALSKI: – Na czym polega idea wolontariatu?

GABRIELA ZIMIROWSKA : –  Ze słowem wolontariat kojarzy nam się przede wszystkim  POMAGANIE  ale warto pamiętać że pomaganie ma wiele wymiarów i dla każdego może znaczyć zupełnie różne aktywności. Najważniejsze jest to żeby pamiętać i pracę wolontarystyczną sprowadzić do naszej definicji która brzmi : Wolontariat to świadoma, dobrowolną działalność podejmowaną na rzecz innych.

 

– Od kiedy zajmuje się Pani wolontariatem? Jak wyglądały początki?

– Centrum Wolontariatu w Elblągu ma w tym roku dokładnie 10 lat i taką długą historię ma moja przygoda z  wolontariatem.

W czasach kiedy w Polsce rosły w siłę zmiany polityczne rosło równocześnie zróżnicowanie społeczeństwa i okazywało się coraz częściej, że są luki w naszym systemie opiekuńczym państwa, a co za tym idzie coraz więcej grup społecznych było poza marginesem – bezdomni, niepełnosprawni, samotni, osoby starsze.  Rozumiejąc tę potrzebę zaczęliśmy organizować grupy ludzi - wolontariuszy i małymi kroczkami na nasze skromne możliwości staraliśmy się pomagać tam gdzie  tylko mogliśmy.

 

  Ilu zrzeszacie wolontariuszy w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Elblągu? Jakie działania wykonujecie?

– W tej chwil  pracuje w systemie stałym tzn. regularnie około 60 osób u naszych podopiecznych (osób starszych, niewidomych, w rodzinach gdzie są dzieci i młodzież niepełnosprawna). Angażujemy wolontariuszy również do akcji podczas których jednorazowo jest to 300 osób. Tak było podczas akcji, gdzie zbieraliśmy środki pieniężne dla powodzian albo podczas tegorocznej WOŚP.  W ciągu jednego dnia po Elblągu chodziło 380 wolontariuszy z puszkami.

 

Kto może zostać wolontariuszem? Jaka to jest praca?

Zabrzmi banalnie. Wolontariuszem może być każdy bez względu na wiek, płeć  czy wykształcenie.  Powinien jednak, co jest bardzo ważne,  posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie do wykonywania danej pracy. Wolontariat nie jest ściśle związany z pomocą społeczną. Możemy zaangażować się w wolontariat sportowy, ekologiczny, kulturalny i w wielu innych dziedzin życia.

 

– W jaki sposób motywować do angażowania się w wolontariat?

– Generalnie chyba w ogóle boimy się głośno mówić i przyznawać do tego, że jesteśmy wolontariuszami, bo w świecie rekinów  trudno jest pokazywać swoją wrażliwość, delikatność i współodczuwanie. Ale nie jest to niemożliwe. Przygotowując odpowiednią ofertę i interesujące zadania dla wolontariuszy jesteśmy w stanie ich zaangażować i zatrzymać  w swojej organizacji/instytucji . Bardzo często popełniamy błąd nie traktując wolontariusza jako pełnoprawnego członka naszego zespołu, a tak powinno być.  Bardzo ważnym elementem motywowania do pracy wolontariuszy jest umiejętność związania go ze swoją organizacją/instytucją, ale też mówienie o korzyściach płynących z wolontariatu.

 

– Jak powinna wyglądać kwestia formalna wolontariatu? Na mocy jakich dokumentów wolontariusz wykonuje swoją pracę?

– Najważniejszym dokumentem regulującym kwestię wolontariatu jest w ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.), która ma na celu zapewnić równowagę pomiędzy zabezpieczeniem podstawowych uprawnień wolontariuszy, a elastycznością stosunku prawnego.  Dla wolontariusza najważniejszym dokumentem jest porozumienie. Na jego mocy wolontariusz wykonuje świadczenia na rzecz korzystającego. Porozumienie między korzystającym a wolontariuszem ma charakter cywilnoprawny. Oznacza to, że w sprawach nieuregulowanych ustawą zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego, a nie Kodeksu Pracy.

 

– Dlaczego warto angażować się w wolontariat? 

– Dlaczego?!  Bo pomaganie wzmacnia, rozwija, pozwala rozwinąć skrzydła, uszlachetnia, daje doświadczenie zawodowe, bo poznaje się wielu, wielu ciekawych ludzi, zaspakaja się swoje wewnętrzne potrzeby,  bo widzi się uśmiech i  radość podopiecznych i tak można  w nieskończoność wymieniać korzyści płynące z pracy wolontarystycznej.

 

– Dziękuję za rozmowę.

 

Gabriela Zimirowska: od lat angażuje się w pracę na rzecz innych. Współpracowała z Fundacją Elbląg. Obecnie jest prezesem Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu. Organizacji, której działania wprost trudno zliczyć. Warto przypomnieć jednak, chociażby tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Elblągu, czy Pomarańczową Rewolucję. Prywatnie jest mamą 12-letniej Julii, dotkniętej upośledzeniem umysłowym. Jak sama mówi najbardziej na świecie lubi wraz z córką organizować sobie "ekstremalne" wycieczki, czy to do aquaparku czy na ściankę wspinaczkową.

 

…………………………………………………………………….

 

W związku z realizacją programu „Centrum wolontariatu” zapraszamy wszystkie osoby chętne do włączenia się w grupę wolontariuszy Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa.

Nasz cel to pomoc dzieciom, osobom niepełnosprawnym, starszym oraz wszystkim, które zadeklarują potrzebę wsparcia – mówi Aleksandra Długokęcka, koordynator  programu „Centrum Wolontariatu” Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa. – Staramy się zapoznawać przyszłych wolontariuszy z podstawowymi zagadnieniami związanymi z wolontariatem oraz kierujemy do miejsc, gdzie ich pomoc jest potrzebna.

 

Biuro programu „Centrum Wolontariatu” Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa mieści się w Lubawie, przy ul. 19-stycznia 25 ( budynek „Antares”). Wszelkich informacji udziela pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa Aleksandra Długokęcka pod nr tel. (89) 645-31-31.