5 kwietnia br. o godzinie 18.00 odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze w sołectwie Sampława, w której mieszka 650 mieszkańców (Sampława, Rodzone, Biała Góra).
Podczas zebrania obecny był zastępca wójta Marian Licznerski, radny gminny Roman Jankowski oraz kapłani mieszkający w Sampławie ks. Tadeusz Wilamowski i ks. Stanisław Guzowski.
Przewodniczącym zebrania został wybrany Brunon Groszkowski, który przedstawił porządek zebrania zaproponowany przez wójta. Sprawozdania z działalności sołectwa za okres V kadencji dokonała dotychczasowa sołtys Urszula Korszon - Zacharska, która swoją funkcję sprawuje od roku 1991.
W sprawozdaniu podkreśliła między innymi: budowę chodnika, budowę drogi Rodzone - Kazanice, remontu w świetlicy wiejskiej, parkingu przy kościele.
Po odczytaniu sprawozdania zgłoszone zostały trzy kandydatury na sołtysa: Urszula Korszon - Zacharska, Zbigniew Ligman i Piotr Adamski.
W głosowaniu tajnym brało udział 65 mieszkańców, poszczególni kandydaci uzyskali następującą ilość głosów:
Urszula Korszon Zacharska 37
Zbigniew Ligman 21
Piotr Adamski 7
Następnie mieszkańcy obejrzeli film prezentujący osiągnięcia Gminy Lubawa.
W głosowaniu tajnym dokonano wyboru Rady Sołeckiej w skład której weszli.
Emilia Banacka
Piotr Niedziela
Zbigniew Ligman
Elżbieta Nadolska
Mateusz Zieliński
W dyskusji mieszkańcy podnosili problem chodnika wzdłuż krajowej drogi nr 15.
- Ja walczę o chodnik przeszło 20 lat na wybudowaniu w Sampławie. My idziemy a tiry spychają nas do rowu. Blisko 18 dzieci uczęszcza do szkoły, mamy 8 zakładów pracy. Ile wypadków jest w naszej wsi, są dni, że jest ich kilka w jednym dniu. Do kogo to należy i jak długo będziemy pozbawieni chodnika - pytała mieszkanka wsi.
W odpowiedzi zastępca wójta ustosunkował się do sprawy budowy chodnika wzdłuż krajowej drogi.
- Władze gminy znają ten problem, zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, ale nie jesteśmy właścicielami i w świetle prawa nie możemy nic zrobić.
Przedstawił pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w którym władze gminy zwracają się z prośbą o rozważenie możliwości podjęcia budowy chodnika na odcinkach drogi Sampława, Łążek i Byszwałd.
- W przypadku wyrażenia woli wszczęcia procesu inwestycyjnego, gmina Lubawa zgodnie z decyzją rady gminy deklaruje wstępnie sfinalizowanie opracowania dokumentacji technicznej, oraz podejmie negocjacje w sprawie wykupu gruntów niezbędnych do wykonania chodników - powiedział zastępca wójta.
Podobnie wygląda sprawa dróg powiatowych, na które nie ma pieniędzy. Zadłużenie powiatu wynosi ponad 20 mln złotych.
(mz)
Komentarze