"Aktywna rodzina" - konferencja podsumowująca

Opublikowano:

We wtorek 21 grudnia odbyła się konferencja podsumowująca projekt systemowego „Aktywna rodzina”, który był realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa w 2010 roku.

 Celem projektu było zaktywizowanie i integracja społeczno-zawodowa 36 mieszkanek gminy Lubawa oraz ich rodzin poprzez objęcie ich kompleksowym wsparciem w zwiększeniu dostępu do usług społecznych w okresie od czerwca do listopada 2010 roku.

Uczestniczkami projektu były kobiety w wieku aktywności zawodowej, korzystające  z pomocy społecznej, borykające się z trudnościami życiowymi. 24 kobiety brały udział w zaplanowanych formach wsparcia w ramach kontraktów socjalnych natomiast 12 kobiet  w  ramach programu aktywności lokalnej.

 W projekcie zrealizowano wiele działań takich jak: wsparcie asystenta rodzinnego, które polegało na aktywizacji rodzin, poprawie ich funkcjonowania oraz wzroście zaradności życiowej. Spotkania odbywały raz w tygodniu po 2 godziny przez okres 6 m-cy w domach uczestniczek. Praca asystenta rodzinnego nie polegała na wyręczaniu rodzin w realizacji ich zadań ale na systematycznym wspieraniu w rozwiązywaniu różnych problemów.

 

Uczestniczki projektu skorzystały również z innych form wsparcia takich jak trening kompetencji i umiejętności społecznych oraz warsztatów  interpersonalnych.

 Kolejną formą wsparcia były warsztaty aktywizacji zawodowej, których program obejmował takie zagadnienia jak określenie własnego potencjału, poznanie zasad sporządzania dokumentów aplikacyjnych oraz aktywnych metod poszukiwania pracy. Podczas warsztatów każda z uczestniczek miała również możliwość przećwiczenia przebiegu „rozmowy kwalifikacyjnej”. Poprzez udział w zajęciach beneficjentki zdobyły praktyczne umiejętności niezbędne do poszukiwania pracy.

 Rodziny miały również możliwość skorzystania z indywidualnego poradnictwa psychologicznego i prawnego.

 
W ramach działań o charakterze środowiskowym zorganizowano piknik integracyjno-aktywizacyjny, który odbył się  przy Centrum Aktywności Lokalnej w Łążynie.

 Dużym zainteresowaniem cieszył się również wyjazd integracyjo-aktywizacyjny, którego atrakcjami było zwiedzanie Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie oraz wzgórza katedralnego w Fromborku, gdzie znajduje się m.in. wieża widokowa oraz planetarium. Miłym akcentem wycieczki był spacer uczestniczek wraz z dziećmi po plaży nad morzem w Stegnie. W wyjeździe, który był ciekawą formą spędzania wolnego czasu, wzięło udział 101 osób.


Udział w projekcie przyczynił się do wzrostu u 36 kobiet umiejętności w zakresie wypełniania obowiązków rodzinnych, opiekuńczo-wychowawczych, a także poszerzył znacząco wiedzę z zakresu stereotypowego postrzegania ról społecznych kobiet i mężczyzn. Uczestniczki zwiększyły także swoje zdolności motywacyjne, osobiste predyspozycje takie jak asertywność, umiejętność radzenie sobie ze stresem oraz umiejętności praktyczne takie jak poruszanie się po rynku pracy, sporządzenia dokumentów aplikacyjnych, zarządzanie środkami finansowymi.
 


Materiał OPS

Foto M.Ż
 

Komentarze

Załamany
Aż przykro patrzeć na te tuszewianki ;/
(2010-12-25 20:02:59)