Jak wcześniej pisaliśmy, w Lubawie na ulicy Grunwaldzkiej podczas prac rewitalizacyjnych, robotnicy wykonujący prace natrafili na zabytkowe mury.
O kilka słów poprosiliśmy Iwonę Zduńską, która wraz z Grażyną Chyra z firmy Archeo-Adam ze Stawigudy sprawowały nadzór nad rewitalizacją centrum starego miasta w Lubawie.
- Firma miała nadzór nad rewitalizacją centrum starego miasta i w trakcie prac ziemnych i kładzenia kanalizacji deszczowej, natknęliśmy się na mur typu obronnego. W trakcie prac okazało się, że była to wieża obronna tzw. Brama Iławska.- mówi Iwona Zduńska.
Wojewódzki Konserwator Zabytków wstrzymał prace rewitalizacyjne i zarządził badania ratunkowe tego znaleziska. Wykonawcę prac wyłoniono w trybie ofertowym i w połowie listopada firma Archeo-Adam, której właścicielem jest Adam Mackiewicz przystąpiła do badań.
Pracownicy firmy odkopali fundamenty wieży obronnej z połowy XIV wieku. Jak się okazało brama mogła mieć wymiary ok. 10 x 10 m ( a wnętrze 3,4 x 4,2 m), więc wcale nie była taka mała. Mury miały ok. 3 m grubości. Znaleziono także podbudowę mostu.
Firma także szukała optymalnego obejścia dla instalacji wodociągowej i kanalizacji deszczowej, które są wymieniane przy rewitalizacji.
- Prace archeologiczne w zasadzie zakończyliśmy, teraz czas na decyzję Konserwatora w sprawie dalszego postępowania - kończy Iwona Zduńska
Dziękuję za rozmowę
Marian Żuchowski
Komentarze