Kongres założycielski stowarzyszenia “Szlak Grunwaldzki”

Opublikowano:

28 września 2010 r.  uczestniczyłem wraz Leszkiem Kopiczyńskim – wice prezesem SAL Ziemia Nowomiejska w spotkaniu założycielskim Stowarzyszenia “Szlak Grunwaldzki”. Spotkanie rozpoczęło się historyczną inscenizacją przed Zamkiem Królewskim w Warszawie.

Obrady odbyły się na Starówce. Zasadniczym celem spotkania było powołanie do życia organizacji skupiającej regiony , miasta, gminy oraz organizacje pozarządowe działające i mające związek z bitwą pod Grunwaldem, a także promowanie atrakcji turystycznych leżących na szlaku.

Projekt dotyczyć ma ponad 100 miejscowości od Nowego Sącza, aż po Olsztyn, z których różne wojska polskie i krzyżackie w 1410 roku ruszały na Grunwald. W ramach projektu przewidziano nie tylko oznakowanie samego szlaku, ale także organizację eventów związanych z najsłynniejszą w dziejach Polski bitwą, na które Stowarzyszenie ma pozyskiwać zewnętrzne środki. Do projektu zaproszono też kilka poważnych firm m.in. Totalizator Sportowy, które mają wspierać przedsięwzięcie od strony finansowej oraz podmioty prywatne wspierające techniczną stronę tej inicjatywy.

Co najważniejsze na Szlaku Grunwaldzkim będzie Nasz Bratian. Mnie oraz Leszka Kopiczyńskiego spotkała przyjemność bycia członkiem założycielem niniejszego stowarzyszenie, które wspierają m.in. prezydenci miast, burmistrzowie, marszałkowie, organizacje turystyczne, środowiska rycerskie oraz firmy prywatne, m.in. te działające w branży turystycznej, ale też i osoby fizyczne obecne na spotkaniu. W kolejnym etapie miasta, gminy oraz inne podmioty będą mogły przyłączyć się do niniejszej organizacji jako osoby prawne, co myślę, że w przypadku gminy Nowe Miasto Lubawskie stanie się dość szybko. Decyzja oczywiście w rękach Wójta i radnych.
 

Prezesem Stowarzyszenia “Szlak Grunwaldzki”został Pan Robert Sypek . Ponadto w skład 5 osobowego Zarządu wchodzi: Jacek Walczak (Prezydent Sieradza), Marcin Sobala (Biuro Podróży POLONUS z  Warszawy), Jacek Szymański (odtwórca roli króla Władysława Jagiełło podczas Bitwy pod Grunwaldem) oraz  Andrzej Andrzejewski (GCK Mszanowo,SAL  ZIEMIA NOWOMIEJSKA)  W ramach tego projektu przewidziano też powołanie rady programowej, którą ma pokierować prof. Henryk Samsonowicz.

Materiał: Andrzej Andrzejewski

http://www.tomaszkwiatkowski.pl/index.php/aktualnoci/39-to-matejko-yje 

 

 



 

Komentarze

Tenobcy
Piękna inicjatywa, gratulacje dla pomysłodawców. Bratian wyrasta na perełkę historyczną ziemi Lubawskiej, szkoda tylko, że w Lubawie brakuje takich inicjatyw:( a zamek poszedł w ruinę. Stapil się w grobie przewraca. Gdyby tylko znalazł się ktoś z pomysłem jak n.p. w Rynie, byłoby pięknie. Ale to tylko marzenia. Część szlaku w gminie Ostróda jak zauważyłem jest już oznaczona tabliczkami w Marwałdzie czy Frygnowie. Turyści to pieniądze zrozumieli to w Stębarku, Starych Jabłonkach,Idzbarku może i u nas ktoś spróbuje coś przedsięwziąć.
(2010-10-02 20:55:04)