Rodziny, w których występują kryzysy związane z wychowaniem dzieci, długotrwałym bezrobociem czy wykluczeniem społecznym, najczęściej nie wiedzą jak sobie poradzić z kłopotami. Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa wyszedł z inicjatywą i w ramach projektu systemowego „Aktywna rodzina” objął wsparciem 36 rodzin nowatorską formą wsparcia jaką jest asystent rodzinny.
W ramach projektu „Aktywna rodzina”, który realizuje OPS Gminy Lubawa, zatrudniono 9 asystentów rodzinnych. Każdy z nich opiekuje się czterema rodzinami. W sumie wsparciem objętych jest 36 rodzin z terenu gminy Lubawa.
– Dzięki temu możemy poznać problemy rodzin, z którymi borykają się na co dzień – mówi Arleta Sternicka, asystent rodzinny i zarazem wychowawca dzieci i młodzieży.
Asystentami rodzinnymi zostały osoby z przygotowaniem pedagogicznym, które mają duże doświadczenie w pracy socjalnej.
– Rodziny są objęte tym wsparciem przez okres 6 miesięcy – zaznacza Emilia Osmańska, koordynator projektu. – Dodatkowo skorzystają również z indywidualnego poradnictwa psychologicznego i prawnego.
WSPARCIE DLA RODZINY
Do głównych zadań asystentów rodzinnych należy ustalenie diagnozy sytuacji rodzinnej celem rozpoznania problemów występujących w rodzinie oraz zaburzeń uniemożliwiających jej prawidłowe funkcjonowanie. Kolejnym zadaniem jest ustalenie potrzeb i zakres pomocy, a także prowadzenie działań pedagogicznych, które mają na celu zniwelowanie niedostatków i błędów wychowawczych rodzin oraz realizację wytypowanych działań.
– Spotykamy się z rodzinami raz w tygodniu po dwie godziny – mówi Karolina Ewertowska, asystent rodzinny. – Pierwszym krokiem było nawiązanie kontaktu i dobrych relacji z uczestnikami projektu. Pytaliśmy czego oczekują i jakie mają problemy.
– Także podczas naszych obserwacji wychwytujemy trudności w funkcjonowaniu rodziny – dodaje pani Arleta.
Głównie asystenci spotykają się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi rodzin, zjawiskiem wykluczenia społecznego oraz stereotypowym postrzeganiem ról społecznych, czy długotrwałym bezrobociem.
– Zauważyliśmy, że panie w środowisku wiejskim mają niską samoocenę – dodaje Karolina. – Pomagamy również w znalezieniu pracy. Piszemy razem CV oraz list motywacyjny. Udzielamy także informacji, gdzie uzyskać pomoc w sprawie pracy.
Asystenci zauważyli także problemy dzieci z nauką.
– Powody mogą być różne, np. Internet, który pochłania mnóstwo czasu – zaznacza pani Arleta. – Spotkałam się w pracy asystenta rodzinnego z takim przypadkiem. Chciałabym, aby spróbował spędzać wolny czas w inny sposób, np. na zajęciach z w świetlicy. Uświadomiłam także jego rodzicom, że właśnie Internet jest przyczyną jego złych wyników w nauce.
POMOC O KAŻDEJ PORZE
Dzięki takiej formie wsparcia rodzina ma możliwość bardziej się zintegrować i zmienić swoje nastawienie oraz relacje. Dodatkowo uczestnicy projektu nauczą się gospodarować finansami i planować obowiązki.
Projekt systemowy „Aktywna rodzina” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Materiał OPS