W sobotę 12 września, w ramach kontraktu socjalnego II edycji projektu systemowego „Aktywna rodzina”, beneficjenci biorący udział w projekcie oraz ich otoczenie wyruszyli na autokarową wycieczkę w głąb Mazur. Główną atrakcją wycieczki było zwiedzanie historycznej krainy plemienia Galindów żyjącego od V w. p.n.e. do XIII wieku na terenie dzisiejszych Mazur. – O plemieniu Galindów pisali już rzymscy kronikarze m.in. Tacyt i Ptolemeusz – mówi Dariusz Ismer, koordynator. – Dzisiejsza osada Galindów położona jest na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do Jeziora Bełdany.
W ramach projektu „Prątnica – aktywna społeczność” odbyły się warsztaty garncarskie. Uczestnicy przez sześć dni uczyli się umiejętności rękodzielniczych tradycyjnego rzemiosła, wykorzystując glinę jako podstawowy materiał twórczy.
Po raz pierwszy Zamek w Bratianie został zbadany przez archeologów.W ramach „Programu Grunwaldzkiego” kierowanego przez prof. Grzegorza Białuńskiego w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na UWM w Olsztynie zostały przeprowadzone badania podwodne w strefie przeprawy na Drwęcy, gdzie zbudowano mosty pontonowe dla wojsk krzyżackich. Zostały, także przeprowadzone wstępne badania weryfikacyjne dawnego zamku krzyżackiego w Bratianie.
W ramach projektu „W Szczepankowie jest szałowo” Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa zorganizował dla mieszkańców wsi Festyn Powitanie Jesieni.
KOMUNIKAT Z przeprowadzonych zawodów „Otwartych Mistrzostw Gminy Lubawa w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta Gminy Lubawa” , które odbyły się w dniu 19.09.2009r na hali sportowej w Rożentalu, w zawodach uczestniczyło 84 zawodników/czek i 60 kibiców, ogółem w zawodach brało udział 144 uczestników.
20 września br. o godz. 14.00 na stadionie w Lubawie WMZLA zorganizował Mistrzostwa Województwa Młodzików (roczniki - 1995-1996) oraz mityng dla starszych grup wiekowych
Dzień Motocyklisty zorganizowany w sobotę zgromadził bardzo liczną rzeszę miłośników jednośladów z całego kraju.
14.09.2009 na stadionie OSIR w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Sportowego w ramach której rozegrano Wojewódzkie Biegi Przełajowe dla szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Podopieczni trenera Tadeusza Justki, piłkarze Motoru Lubawa tym razem spotkali się w Lubawie z drużyną Pogoni Łapy, która w tabeli zajmowała wysoką pozycję.
W niedzielę 13 września 2009 Olsztyn gościł 800 entuzjastów kolarstwa, którzy przyjechali z całego kraju na szóstą edycję Skandia Maraton Lang Team. Uczestnicy tego maratonu mieli do wyboru aż cztery dystanse: RODZINNY - 10 km, MINI - 48 km, MEDIO - 72 km, GRAND FONDO - 96 km.
W Rakowicach zakończyły się warsztaty graffiti, które prowadził Artur Warszawski. Podczas zajęć uczestnicy namalowali graffiti na przystankach autobusowych oraz wykonali piękne obrazy techniką ARTGRAFFITI. Warsztaty Graffiti realizowane były w ramach projektu „Rakowice – integracja na aktywną nutę” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Trwają prace przy przebudowie ulicy Rzepnikowskiego. W kwietniu w Urzędzie Miasta w Lubawie podpisania została umowa na przebudowę ulicy Rzepnikowskiego, która stała się ważną arterią komunikacyjną miasta.
We wrześniu przyszedł czas na kolejne warsztaty artystyczne w Rożentalu, które odbywają się pod czujnym okiem instruktor Anny Deka.
W niedzielę w Złotowie odbył się Jesienny Festyn zorganizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa w ramach projektu „Złoty Zakątek to Złotowo”. Jest to już druga tego typu impreza zorganizowana dla mieszkańców wsi.
Podczas pikniku w Rakowicach oddano do użytku boisko przy świetlicy środowiskowej do gry w siatkówkę i koszykówkę.
11 września 2009 r. salę Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie opanowała muzyka ciężkich brzmień. Koncert został zorganizowany dla Kamila Najdrowskiego, 12-latka z Kurzętnika, który cierpi na wrodzoną łamliwość kości. Zagrało siedem zespołów z różnych stron Polski
13 września w Sanktuarium w Lipach wierni zebrali się o godzinie 19.30 na mszy św. i nabożeństwie fatimskim. Mszę świętą koncelebrowaną odprawił kustosz sanktuarium -Mieczysław Rozmarynowicz wraz z kapłanami dekanatu lubawskiego.
Podczas sierpniowych Warsztatów Artystycznych, które prowadzi Anna Łuczak, uczestnicy malowali farbami butelki, wazony oraz styropianowe miseczki.
Podczas sierpniowych Warsztatów Artystycznych, które prowadzi Magdalena Siemińska, uczestnicy malowali farbami butelki, wazony oraz styropianowe miseczki.
Około 200 kibiców obserwowało kolejny mecz Motoru Lubawa. Tym razem rywalem była druga drużyna tabeli- Olimpia Zambrów.
W sobotę 05.09.2009 w Iławie odbył się start II Szosowego Maratonu Rowerowego JEZIORAK TOUR. Jest to impreza zaliczana do Pucharu Polski w Maratonach Szosowych, który składa się z 12 maratonów. Wyścig, w którym wzięło udział ponad 300-tu zawodników z calej Polski został rozegrany na trzech dystansach: 95 km, 155 km i 250 km.