POWIAT IŁAWSKI DOFINANSUJE „ZIELONĄ ENERGIĘ”

Opublikowano:

Dobiegły końca prace nad nowym powiatowym programem dofinansowań do przydomowych mikroinstalacji produkujących energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Już w lipcu br. w Starostwie Powiatowym w Iławie rozpocznie się nabór wniosków o udzielenie dotacji na budowę instalacji fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych.

O wstępnych konsultacjach i staraniach, aby obok realizowanego przez powiat programu dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków uruchomić program dofinansowania mikroinstalacji do wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, informowałem w lutym tego roku.

Rada Powiatu Iławskiego, 31 marca oraz 25 maja, podjęła uchwały, na podstawie których już w lipcu Zarząd Powiatu będzie mógł rozpatrywać pierwsze wnioski o udzielenie dotacji. To istotny krok, który sprawi, że dla mieszkańców naszego powiatu proekologiczne rozwiązania staną się bardziej dostępne. 

Program skierowany do mieszkańców powiatu iławskiego

Zgodnie z przyjętym „Regulaminem udzielania dotacji celowych z budżetu powiatu iławskiego na dofinansowanie kosztów inwestycji związanych z ochroną środowiska i gospodarką wodną”, wnioski będą mogły składać osoby planujące inwestycję na nieruchomości, której są właścicielem, znajdującej się na terenie powiatu iławskiego. 

Dotacje przyznawane będą na zakup i montaż typowo przydomowych instalacji fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych, których moc nie może przekraczać 8 kW. Kwota dotacji zależna będzie od mocy instalacji i wyniesie 2 000 zł za każdy 1 kW projektowanej instalacji.

Biorąc pod uwagę fakt, że ceny rynkowe kształtują się na poziomie około 5 500 zł za 1kW instalacji, możemy uzyskać dofinansowanie w wysokości ponad 35% poniesionych kosztów. Warto podkreślić, że będzie to jedyny obecnie tak korzystny program dofinansowań odnawialnych źródeł energii dostępny dla osób fizycznych na terenie naszego województwa, który jednocześnie nie wyklucza możliwości korzystania z innych źródeł finansowania. 

Na wkład własny możemy pożyczyć z WFOŚiGW

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie wprowadził program pożyczkowy „EWA”, z którego możemy skorzystać, aby sfinansować tzw. wkład własny przy planowanej inwestycji. Pożyczkę o stałym oprocentowaniu 2% w skali roku, należy spłacić maksymalnie w ciągu 5 lat. Jeśli terminowo zostanie spłacone 90% należności, a zadanie, na które pozyskano środki zostanie w całości wykonane, reszta pożyczki, na wniosek beneficjenta, będzie mogła być umorzona. Oznacza to możliwość dodatkowego zysku dla potencjalnego beneficjenta oraz brak konieczności posiadania środków w momencie przystępowania do realizacji inwestycji.

Proste i przejrzyste zasady

Procedura przyznawania dofinansowania rozpoczyna się w momencie złożenia wniosku o udzielenie dotacji, którego wzór dostępny jest w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie, a jego wersja elektroniczna na stronach Biuletynu Informacji Publicznej starostwa, w zakładce „druki”. Do wniosku należy dołączyć szczegółowy opis planowanej inwestycji, plan finansowy oraz harmonogram rzeczowo-finansowy zadania. Pozytywne rozpatrzenie wniosku jest podstawą do przyznania dotacji oraz zawarcia pomiędzy Powiatem Iławskim a wnioskodawcą umowy o udzieleniu dotacji celowej. Dopiero wtedy możemy przystąpić do prac związanych z inwestycją, gdyż regulamin nie przewiduje finansowania zadań wcześniej zrealizowanych. Wnioski rozpatrywane będą według kolejności składania, do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie powiatu. Wstępnie w 2017 roku planuje się przeznaczyć na program kwotę 100 tys. złotych, co oznacza, że dofinansowana zostanie budowa instalacji o łącznej mocy 50 kW. 

Dlaczego warto zainwestować w odnawialne źródła energii? 

Po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej lub turbiny wiatrowej do sieci domowej, inwestor będzie miał możliwość obniżenia swojego rachunku za energię elektryczną praktycznie do zera. Przy odpowiednim zwymiarowaniu instalacji do zapłaty pozostaną jedynie opłaty abonamentowe. Dzięki nowelizacji prawa energetycznego zniesiony został obowiązek posiadania działalności gospodarczej przez wytwórców energii z mikroźródeł. 

Podłączenie instalacji następuje po zgłoszeniu do zakładu energetycznego, bez dodatkowych kosztów po stronie zgłaszającego. Dodatkowo, od lipca ubiegłego roku, inwestorzy posiadający mikroinstalacje (do 40 kW) mają możliwość bilansowania energii pobieranej i oddawanej do sieci. Oznacza to, że nadmiar wyprodukowanej energii możemy wykorzystać wtedy, gdy produkcja jest mniejsza, szczególnie w okresie zimowym. Produkcja energii w systemach fotowoltaicznych jest powiązana z warunkami nasłonecznienia, które panują w danym miesiącu. Temperatura powietrza nie ma tu znaczącego wpływu, tak jak to ma miejsce w przypadku kolektorów słonecznych. Wręcz przeciwnie, chłodniejszy moduł fotowoltaiczny wyprodukuje więcej energii elektrycznej, niż nagrzany moduł oświetlony tym samym strumieniem światła. Systemy fotowoltaiczne mogą zatem w efektywny sposób generować energię także w zimie.

Wymierne korzyści dla środowiska i portfela

Z wykorzystania darmowej i prawie nieograniczonej energii słońca płynie wiele korzyści. Fotowoltaika to systemy zero emisyjne co oznacza, że w trakcie produkcji energii nie emitują one szkodliwych związków i dwutlenku węgla, ani żadnych innych gazów cieplarnianych. Kolejnym atutem są niskie koszty eksploatacji. Dzięki wykorzystaniu technologii półprzewodnikowej, braku elementów ruchomych i prostocie systemu, staje się on praktycznie bezobsługowy. Dodatkowym atutem są długie okresy gwarancji na podzespoły, które dla paneli fotowoltaicznych wynoszą nawet do 25 lat. 

Produkowane obecnie panele są bardzo mocne i odporne na uszkodzenia. Projektuje się je tak, aby wytrzymały niszczące działanie sił natury. Są odporne na śnieg, deszcz, wiatr, a nawet grad. Jednym z najważniejszych aspektów takiej inwestycji są niewątpliwie korzyści finansowe, gdyż osobom fizycznym poniesione koszty zwracają się po około 10 latach. Jeśli doliczymy do tego dofinansowanie, okres ten stanie się jeszcze krótszy.

Tym bardziej zachęcam mieszkańców naszego powiatu do skorzystania z nowego programu.  Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 89 649 07 38 lub mailowo pisząc na adres: mateusz.szauer@powiat-ilawski.pl. 

Mateusz Szauer 

Tak prezentuje się instalacja, która od kwietnia tego roku produkuje prąd na potrzeby iławskiego starostwa. Już od lipca Powiat Iławski pomoże mieszkańcom w realizacji podobnych inwestycji. 

Przydomowe elektrownie to dziś oznaka nowoczesności oraz dbałości o środowisko