Odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne i w zakresie demoralizacji na podstawie Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz zasadach właściwego zachowania to tematy spotkania policjantki Komisariatu w Lubawie z młodzieżą z Zespołu Szkół w Prątnicy.
Demoralizacja, czyny karalne, odpowiedzialność prawna nieletnich to tematy, które poruszała policjantka z lubawskiego komisariatu podczas spotkania z uczniami Zespołu Szkół w Prątnicy. St. asp. Lucyna Kanicz przedstawiła młodzieży najważniejsze zagadnienia dot. odpowiedzialności, m.in omówiła kategorie osób nieletnich, za jakie czyny nieletni podlegają odpowiedzialności.
Poinformowała uczestników spotkania co to jest demoralizacja przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo, i jaka grozi za nie kara. Policjantka podali liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.
W drugiej części spotkania, uczniowie obejrzeli film pt. „Życie jest jedno – to nie gra…” obrazujący losy trójki licealistów, którzy weszli w konflikt z prawem, wobec których sąd zastosował środki wychowawcze m.in. umieszczenie w zakładzie poprawczym.
Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary są problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości i powrót do życia w społeczeństwie. St. asp. Lucyna Kanicz dodała, że zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców na terenie Polski jak i po za jej granicami.
Młodzież z całą pewnością wyszła ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.
źródło KPP Iława