Artykuł Piotra Żuchowskiego na łamach prestiżowego czasopisma

Opublikowano:

Atomowy duet

W prestiżowym czasopiśmie „Nature Physics” opublikowano artykuł, którego współautorami są lubawianin dr hab. Piotr Żuchowski z instytutu fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i jego kolega dr inż. Mariusz Pawlak.

Dr hab. Piotr Żuchowski z Lubawy od 2011 roku jest adiunktem w Zakładzie Mechaniki Kwantowej w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest współautorem blisko 40 prac naukowych z listy filadelfijskiej.

 Po uzyskaniu stopnia doktora w 2007 roku na wydziale chemii Uniwersytetu Warszawskiego odbył staże podoktorskie na angielskich uniwersytetach w Durham i w Nottingham.

Lubawianin jest laureatem stypendium powrotowego Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej Homing Plus, stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz pierwszej nagrody za osiągnięcie naukowe rektora UMK za 2014 rok.

Jest również beneficjentem kilku programów Narodowego Centrum Nauki oraz MNiSW. Kilkanaście razy wygłaszał referaty na międzynarodowych konferencjach i w zagranicznych ośrodkach badawczych.

Zainteresowaniami naukowymi Żuchowskiego są oddziaływania między cząsteczkami i atomami oraz zderzenia molekuł i atomów. Ponadto od kilku lat interesuje się fizyką zimnych atomów i molekuł o temperaturze mniejszej niż 0.001 kelwina. Współpracuje z wieloma grupami badawczymi z całego świata, ostatnia publikacja jest owocem ponaddwuletniej współpracy z prof. Edvardasem Nareviciusem, która dwa lata temu również przyniosła efekt w postaci publikacji w czasopiśmie „Nature Chemistry”. 

Ponadto dr hab. Piotr Żuchowski współpracuje z grupą zajmującą się ultrazimnymi atomami w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej w Toruniu. Prywatnie dr hab. Żuchowski jest ojcem trójki dzieci (10-letniego syna i 7-letnich córeczek – bliźniaczek).Praca opublikowana na stronie „Nature Physics” opisuje badania reakcji chemicznych, w których atom helu we wzbudzonym stanie, zderzając się z molekułą wodoru, powoduje jej jonizację.

Badania były możliwe dzięki unikalnemu eksperymentowi, jaki przeprowadzono został w Instytucie Weizmanna w Izraelu, w grupie kierowanej przez prof. Edvardasa Nareviciusa. (nż, UMK)

Lubawianin Piotr Żuchowski (z prawej) odnosi sukcesy w dziedzinie fizyki.  

Materiał dzięki uprzejmości www.kurier -ilawski.pl 

foto Andrzej Romański