Dożynki Diecezjalne na 800-lecie chrztu Ziemi Lubawskiej

Opublikowano:

Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lipach koło Lubawy zostało wybrane na miejsce tegorocznych dożynek diecezjalnych. Dziękczynienie za plony odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia. Patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Rok 2016 jest rokiem jubileuszowym dla Ziemi Lubawskiej ze względu na obchody 800-lecia chrystianizacji tych terenów. Proces chrystianizacji związany jest z działalnością misyjną biskupa Chrystiana w XIII wieku.

Przyjęcie chrztu przez pogańskiego władcę tych terenów - Surwabuno znalazło potwierdzenie w bulii papieskiej z dnia 18 lutego 1216 roku wydanej przez Inncocentego III, gdzie po raz pierwszy w historii wymieniony jest termin „terra Lubavia”, czyli „ziemia lubawska”.

Wśród licznych uroczystości, które z tej okazji zaplanowano są także dożynki diecezjalne Diecezji Toruńskiej.

CZĘŚĆ LITURGICZNA


Rozpoczęcie uroczystości zaplanowano na godzinę 11:30 od przemarszu korowodu dożynkowego sprzed bramy do Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej. Wezmą w nim udział m.in. delegacje z wieńcami dożynkowymi z całej diecezji. Mszę świętą poprzedzi wykład związany z jubileuszem 800 - lecia chrztu Ziemi Lubawskiej, który wygłosi ksiądz dziekan Marcin Staniszewski. Liturgiczne podziękowanie za plony rozpocznie się o godz. 12:00. Mszę świętą dziękczynną poprowadzi ks. Biskup Andrzej Suski. Po części religijnej przyjdzie czas na wspólne świętowanie. Warto wspomnieć, że Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej to jedno z najważniejszych miejsc odpustowych na Pomorzu. Coroczne święto obchodzone 1 i 2 lipca gromadzi tysiące pielgrzymów z całej Polski. Kult Matki Bożej Lipskiej jest starszy niż cześć, jakiej doznaje Maryja na Jasnej Górze. Początkami sięga XIII w. czyli początków chrześcijaństwa na Ziemi Lubawskiej, kiedy Lubawę i jej okolice zamieszkiwały jeszcze pogańskie plemiona Prusów.

CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA

W tym roku organizatorzy, Gminne Zrzeszenie LZS w Lubawie przy współudziale Gminy Wiejskiej Lubawa oraz Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa, zaplanowali biesiadę z Happy Folk zespołem znanym m.in. z Gali Śląskiej Piosenki w TVP 2 czy Listy Śląskich Szlagierów TVS.

Nie zabraknie także prezentacji dorobku lokalnych artystów, jak chociażby koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej czy Chóru Appasjonata z Lubawy. Akcent religijny zapewni zespół kleryków z Torunia. Natomiast koncert Kapeli Jakubowej zakończy uroczystość na ludową nutę.

Podczas Dożynek tradycyjnie rozegrany zostanie konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy oraz konkurs Kuchnia Ziemi Lubawskiej. Na wszystkich czeka degustacja lokalnych potraw oraz strażacka grochówka. Serdecznie zapraszamy.

PROGRAM - NIEDZIELA 28 SIERPNIA

11:00 - zbiórka delegacji z wieńcami dożynkowymi na parkingu przed bramą do Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej, poświęcenie wieńców
11:30 - przemarsz korowodu dożynkowego na miejsce uroczystości
11:45 - wykład związany z Jubileuszem 800-lecia chrztu - ks. dziekan Marcin Staniszewski
12:00 -procesja liturgiczna oraz uroczysta msza święta
13:30 -powitanie oraz przemówienia
13:45 - koncert Miejskiej Orkiestry Dętej w Lubawie
14:00 - biesiada z zespołem Happy Folk cz. I
14:45 - ogłoszenie wyników w konkursie na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy
15:00 -biesiada z zespołem Happy Folk cz. II
15:45 - ogłoszenie wyników w konkursie Kuchnia Ziemi Lubawskiej
16:00 - występ zespołu kleryków WSD „Synowie” z Torunia
16:30 - występ chóru Appasjonata z Lubawy
17:00 - na ludową nutę- Kapela Jakubowa
18:00 - zakończenie Dożynek


Organizator