Otwarcie procesu beatyfikacji Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej

Opublikowano:

Dnia 3 lipca o godz. 15. w kościele pw. Świętych Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie miało miejsce historyczne wydarzenie. Ksiądz bp Andrzej Suski przewodniczył Mszy Św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej. 

Podczas kazania mówił: Modlimy się, aby ten proces, który rozpoczął się od wspólnej modlitwy, prześwietlił jeszcze raz życie i działalność ksieni Magdaleny Mortęskiej w promieniach Kazania na Górze.

Na zakończenie Mszy Świętej zespół parafialny Pax et Bonum po raz pierwszy odśpiewał modlitwę za wstawiennictwem Magdaleny Mortęskiej, która do tej pory wybrzmiewała w kościele w wersji mówionej.

Następnie Postulator procesu rozpoczął proces i złożył listę świadków, którzy są przekonani o świętości Służebnicy Bożej Matki Magdaleny Mortęskiej na ręce ks. Biskupa Andrzeja Suskiego, po czym odbyło się zaprzysiężenie Trybunału Diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym w składzie:

ks. dr prał. Sławomir Oder - postulator procesu,
ks. dr Andrzej Scąber - delegat bp A. Suskiego,
o. dr Szczepan Tadeusz Praśkiewicz - postulator sprawiedliwości,
ks. dr kan. Mariusz Stasiak - notariusz,
ks. Paweł Kołatka - notariusz pomocniczy.

Magdalena Mortęska (1554-1631), urodzona w Pokrzywnie k. Grudziądza. Jako nastoletnia dziewczyna złożyła ślub czystości i zapragnęła wstąpić do klasztoru benedyktynek, czemu sprzeciwił się jej ojciec i umieścił ją w majątku rodzinnym w Mortęgach. Tam dojrzewało jej powołanie zakonne.

Po 12 latach pobytu w Mortęgach  potajemnie wstąpiła do klasztoru w Chełmnie, gdzie została ksienią. Zreformowała zakon benedyktynek w Polsce w duchu Soboru Trydenckiego, przez co wzrosła liczba powołań zakonnych. Zakładała też szkoły przyklasztorne dla kobiet i seminaria duchowne. Była promotorką kobiet i uznania ich roli w społeczeństwie.

Tego dnia bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki dokonali poświęcenia kaplicy i dzwonu znajdujących się na terenie majątku w Mortęgach, gdzie dojrzewało powołanie zakonne ksieni Magdaleny Mortęskiej. Obecnie właścicielami miejsca są Alina i Jan Szynakowie, którzy biorą czynny udział w szerzeniu kultu ksieni Magdaleny.

Na uroczystym otwarciu procesu obecni byli m.in. bp Andrzej Suski, bp Józef Szamocki, ks. dr kan. Marcin Staniszewski – proboszcz miejsca, ks. dr prał. Andrzej Nowicki – kanclerz Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, ks. prof. kan. Dariusz Zagórski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, ks. dr Przemysław Śliwiński - rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej oraz dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Informacji, siostra prof. Małgorzata Borkowska, kapłani i siostry zakonne – w tym liczne benedyktynki i szarytki, a także wierni świeccy z obu lubawskich parafii. (elubawa)

foto mz