Dziennikarz francuskiej telewizji France 2 Vincent Lepreux, w czwartek, 20 marca realizował reportaż o gminie Lubawa oraz przemyśle meblarskim. Przez cały dzień kamera towarzyszyła Tomaszowi Ewertowskiemu, wójtowi gminy w jego codziennych obowiązkach oraz zaplanowanych na ten dzień spotkaniach.
Tematem reportażu jest rozwój gospodarczy gminy, szczególnie w zakresie branży meblarskiej oraz gminne inwestycje. Ekipa France 2, m.in. odwiedziła Szkołę Podstawową w Złotowie, wielofunkcyjne boiska oraz zakłady Constract w Grabowie i Libro w Rodzonem. Wybór lubawskiej gminy do tematu reportażu nie był przypadkowy. Gmina Lubawa, która jest gminą typowo rolniczą od kilku lat zaczyna zmieniać charakter. Powstaje coraz więcej nowych oraz rozbudowują się zakłady przemysłowe zatrudniające po kilkuset pracowników każdy. Wskaźnik bezrobocia na terenie gminy wynosi ok. 5 proc.
Trwająca od wielu lat współpraca z gminą Lanvallon- Plouha w zakresie samorządu, rolnictwa oraz gospodarki pozwala na rozwój kontaktów w różnych dziedzinach. Realizowane wizyty studyjne zarówno w Bretanii jak i na terenie gminy Lubawa dotyczące branży meblarskiej zaowocowały tym razem reportażem we francuskiej telewizji.
– Niski wskaźnik bezrobocia, dynamiczny rozwój i rozbudowa zakładów meblarskich, nowe miejsca pracy czy zmiany zachodzące w gminie, to świetny temat na reportaż – zaznaczył Vincent Lepreux. – Chcemy pokazać, że w czasach kryzysu są w Europie gminy, które świetnie sobie radzą. Jest to także okazja, żeby francuski widz dowiedział się, że meble, które ma w domu bardzo często zostały wyprodukowane właśnie w Polsce.
France 2 to główny kanał francuskiej telewizji publicznej. Jest on częścią grupy medialnej France Télévisions, w której skład wchodzą także France 3, France 4, France 5, RFO, ARTE France oraz France 24.Oferuje różne programy, m.in. wiadomości, wydarzenia sportowe i kulturalne, filmy oraz reportaże. Emisja materiału realizowanego na naszym terenie przewidziana jest na ostatni tydzień kwietnia.
Materiał: U.G.Lubawa
Komentarze
Do "mieszkańca gminy" i nie tylko. Jeżeli swoją wiedzę o inwestycjach gminnych czerpiesz z "Głosu lubawskiego" to masz prawo nie wiedzec co sie dzieje w gminie.A dzieje się wiele. Realizowane są wielomilionowe inwestycje takie jak budowa oczyszczalni w Kazanicach wraz z siecia w Byszwałdzie i Kazanicach (8 mln.zł), wyposażanie gospodarstw domowych w przydomowe oczyszczalnie( ok. 700 tys.zł), remonty szkół ( 9 placówek) i świetlic wiejskich zlokalizowanych w 37 miejscowościach gminnych, budowa nowoczesnych obiektów sportowych. Wiele milionów złotych gmina zainwestowała w budowę i modernizację dróg z których "TYLKO" 500 km to drogi gminne. Zainteresowanych odsyłam także do uchwał w sprawie podatku od nieruchomości dot. podmiotów gospodarczych. Jest on jednym z najniższych w powiecie i gminach ościennych.Trzeba trochę wyobraźni ,żeby właściwie ocenić specyfikę zarządzania takim obszarem jakim jest rozległa gmina wiejska.
moim zndaniem najlepsza firma to constract!!!!!! dobrze płacą a właściciele szanują ludz
Panie "radny" ja się bardzo cieszę, ale nie lubię gdy wójt "sprzedaje siebie" jakby to dzięki gminie Lubawa bezrobocie było tak niskie. O to chodzi. Gmina Lubawa od kilku lat prawie nie inwestuje. Pare metrów chodników, jakiś plac zabaw, kawałek drogi - dopiero teraz robiona jest kanalizajca i to tylko częściowa. W porównaniu do miasta Lubawa to gmina jest baaardzo ddaleko.
A może kilka zdań z spotkania w Kazanicach gdzie przedsiębiorca próbuje sie rozwinąć mieszkańcy w zazdrości blokują rozwój firmy a wójt ,,,,,,,no właśnie nie jest zainteresowany bo włąściciel tej firmy i tak nie ma głosu wyborczego na terenie wiejskim i gdzie tu logika i rozwój wsi
Widzisz gdybyś zadał sobie trochę trudu, czytał gazety ze zrozumieniem i był rzetelny, wiedziałbyś.
A tak czepiasz się??? Kilka lat temu radni gminy obniżyli podatki dla przedsiębiorców,żeby inwestowali w gminie Lubawa, bo ludzie będą mieli pracę i tam wrócą podatki. Tamta decyzja zaowocowała powstaniem kilkuset miejsc pracy na terenie gminy. Jeżeli jesteś mieszkańcem gminy zainteresuj się lubawską spółdzielnią rolniczą, bo los jej jest już przesądzony i zakończy się jak w przypadku SKR.
Jedna z dużych firm lokalnych została zbudowana w sąsiedniej gminie kilkanaście lat temu od podstaw. Dlaczego?Między innymi,ponieważ ówczesne władze postawiły taką poprzeczkę,że właściciel wolał od podstaw zbudować tam, gdzie płacił mniejszy podatek a nie w gminie Lubawa.
Powinieneś się cieszyć z tego,że w mieście Lubawa i gminie Lubawa jest najniższy wskaźnik bezrobocia w województwie.
Zastanawiam się czasami jaki realny wpływ na poziom bezrobocia gminy ma/miał Wójt?? Jak dla mnie to żaden. W gminie są może 2 firmy. Constract powstałi rozwinął się dzięki IKEA. Libro dzięki swojej firmie matce w Lubawie. Bezrobocie jest niskie w gminie Lubawa przede wszystkim dzięki firmom znajdującym się w mieście Lubawa. To one napędzają lokalną gospodarkę a taką propagandę wójt może sobie wsadzić między ... książki.