Organy w kościołach katolickich są ważnym elementem, ponieważ podkreślają doniosłość sprawowanej liturgii.
Lubawa słynie między innymi z tego, że znajdują się tu cztery kościoły zabytkowe. W jednym z nich, w kościele w Lipach niestety organów nie ma.
Z relacji jednego z mieszkańców naszego miasta wynika, że w sanktuarium w Lipach były organy jeszcze w okresie międzywojennym. Były tam organy jednej z renomowanych firm niemieckich.
Po wyzwoleniu po II wojnie światowej elementy zostały rozkradzione. W okresie 1945-1947 w sanktuarium przebywali żołnierze radzieccy i znajdowały się tam strzeżone magazyny gospodarcze.
W ostatnim czasie odbywa się w kościele w Lipach coraz więcej nabożeństw, brakowało nam jednego elementu w naszym sanktuarium - organów i dlatego zdecydowałem podjąć kolejne wyzwanie. Jako kustosz i osoba odpowiedzialna za to miejsce dzięki przychylności parafian, chcieliśmy pozostawić dla przyszłych pokoleń pamiątkę - mówi proboszcz kustosz sanktuarium w Lipach ks. Mieczysław Rozmarynowicz.
Wykonawcą jest Robert Szczygielski - najmłodszy w Polsce organomistrz posiadający tytuł mistrzowski, który przedstawił nam najkorzystniejszą ofertę - powiedział na zakończenie.
Prace nad budową organów w Sanktuarium w Lipach dobiegają końca i wkrótce usłyszymy ich brzmienie. Poświęcenie nastąpi 1 lipca br. podczas Odpustu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipach. W maju, miesiącu maryjnym, podczas niedzielnych nabożeństw, można będzie posłuchać gry na nowych organach.
Ciekawie prezentują się dane techniczne organów w Lipach:
Dwa manuały z pedałem, zakres manuałów C-g3, zakres klawiatury nożnej C-f1 liczba głosów 13 traktura gry i rejestrów mechaniczno - pneumatyczna, napęd organów (miecha) – dmuchawa cichobieżna. Prospekt w stylu angielskim – sześć płaszczyzn piszczałkowych oddzielonych słupami nawiązujący do neogotyku. Stół gry wbudowany centralnie - grający siedzi twarzą do organów.
Przybliżone wymiary: wysokość 5m, szerokość 3.7, głębokość 2m, waga ok 2 tony.
Materiał z których wyprodukowano lubawskie organy to: drewno dębowe, sosnowe, mahoń, buk, cyna, cynk, kość bydlęca - okładziny manuału i inne. (mz)
Komentarze
organy piszczałkowe to brakujący,może nie istotny element wyposażenia pięknego kościoła w LIPACH.Brawo ks proboszczu !!!