Apel do mieszkańców naszego regionu

Opublikowano:

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  w 1945 roku sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę. 

Według najnowszych badań po wojnie do 1963 roku ponad pół miliona ludzi tworzyło społeczność "Żołnierzy Wyklętych". Ostatni „leśny” żołnierz – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Emerytowana nauczycielka historii z Lidzbarka Welskiego - Ewa Rzerzutko podjęła się tego tematu. Chłopcy nawet w wieku kilkunastu lat stawiali opór próbie sowietyzacji Polski, żyli i walczyli także na naszym terenie. 

Na temat Żołnierzy Wyklętych autorka wydała publikację „Partyzanci znad Welu, Brynicy, Wkry i Drwęcy” – poświęconą pamięci „Sowy”, „Wilka”, „Zjawy” i „Cichego".

Pani Ewa Rzerzutko jest w trakcie opracowywania książki na temat  oddziału Borożyńskiego mieszkańca naszego miasta. Jak do tej pory autorka  operuje wiedzą o nim czerpaną z dokumentów UB, suchą i tendencyjną, natomiast nie ma świadectw, rodzin czy osób, których pamięć zachowała ich poczynania. 

Autorka książki będzie wdzięczna i zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich o podzielenie się swą wiedzą w odniesieniu do Borożyńskiego Wacława z Lubawy mieszkającego na ul. Poznańskiej, Kucharskiego Zenona z Łążka, Klonowskiego Feliksa z Rodzonego, Ojdowskiego Alojzego z Lubawy, Zielińskiego Edmunda ze Skarlina, Zydlewskiego z Lubawy, Klimka Mieczysława z Byszwałdu, Kowalskiego Mieczysława z Łążka, Stopkowskiego Bolesława z Iławy i Mazurewicza Józefa z Rakowic. 

Większość tych chłopców w latach 45 –47 miała po dwadzieścia kilka lat. Za każdą, nawet najdrobniejszą informację o nich, autorka książki będzie wdzięczna. 

kontakt: Pani Ewa 509 929 291  zielony.lidzbark@vp.pl

(mz)

Komentarze

WojtekCy.
Mapa Miejsc Pamięci Żołnierzy Wyklętych

http://maps.google.com/maps/ms?msid=215262933966604593613.0004d678442a20db9dcbc&msa=0

Jak łatwo zauważyć, trzeba ją uzupełnić....

Znasz miejsce, które nie jest zaznaczone? Napisz! (podając dokładne współrzędne google miejsca, opis i opcjonalnie link do zdjęcia)

Kontakt:
fundacjatradycji@gmail.com
facebook.com/FundacjaTradycji
(2013-04-16 20:43:27)