W czwartek, 7 lutego w sali sesyjnej Urzędu Gminy Lubawa odbyło się wspólne posiedzenie Stałych Komisji Rady Gminy poświęcone budowie chodników wraz z oświetleniem w pasie drogowym drogi krajowej nr 15. Inwestycja ta jest szczególne ważna dla mieszkańców Łążka, Sampławy, Byszwałdu i Rożentala, a jej głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu w szczególności pieszych.
Do udziału w dyskusji zaproszono także posłów: Stanisława Żelichowskiego, Zbigniewa Babalskiego, Leonarda Krasulskiego oraz senatorów: Stanisława Gorczycę i Marka Konopkę. Niestety żaden z parlamentarzystów nie dotarł do Lubawy, tłumacząc się posiedzeniami w Sejmie. W spotkaniu uczestniczył zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, Roman Grzelka, oraz pełniący obowiązki kierownika Rejonu Andrzej Łata, przedstawiciele Rad Sołeckich z Rożentala, Byszwałdu, Sampławy i Ludwichowa, a także zainteresowani mieszkańcy lubawskiej gminy.
Na początku spotkania w temat inwestycji i przebieg rozmów pomiędzy Gminą Lubawa a GDDKiA wprowadził zebranych Marian Licznerski, zastępca wójta, który przytoczył najważniejsze dotychczasowe ustalenia.
Temat budowy chodników wraz z oświetleniem przy drodze krajowej nr 15 pojawił się już w 2006 roku. Pomimo konstruktywnych negocjacji z Olsztyńskim Oddziałem GDDKiA, w wyniku których Gmina Lubawa opracowała koncepcję budowy chodnika zgodnie z wytycznymi Generalnej Dyrekcji zadanie nie zostało ujęte w „Planie budowy Ciągów Pieszo-Rowerowych GDDKIA na lata 2011- 2013”.
Podstawowym argumentem, odwlekającym realizację zadania, oprócz braku środków z budżetu państwa była kwestia ustalenia docelowego przebiegu DK 15 na odcinku Nowe Miasto Lubawskie – Lubawa, dla którego przebieg przewidywany był w nowym pasie drogowym. Planowane rozpoczęcie przebudowy DK 15 na przedmiotowym odcinku miało nastąpić w roku 2012. Niestety do realizacji zadania nie doszło.
W grudniu 2010 roku powoływano się na przebudowę skrzyżowania Drogi Krajowej nr 15 z linią kolejową w Rakowicach. Kolejne zmiany terminów realizacji inwestycji i nierozwiązanie kwestii bezpieczeństwa użytkowników drogi powodowało narastanie frustracji wśród mieszkańców żyjących w sąsiedztwie drogi.
Ludzie ci dalej żyją w ciągłym poczuciu zagrożenia, bez jasno sprecyzowanej perspektywy poprawy bezpieczeństwa. Ze względu na brak konkretnych rozwiązań Wójt i Rada Gminy zorganizowali dnia 09.01.2012 spotkanie w Urzędzie Gminy z udziałem posłów na Sejm R.P. pana Zbigniewa Babalskiego, pana Leonarda Krasulskiego, przy udziale z-cy Dyrektora Oddziału GDDKiA w Olsztynie pana Romana Grzelki w celu podjęcia prób znalezienia sposobu rozwiązania problemu.
Gmina zadeklarowała pomoc przy opracowaniu dokumentacji, oraz negocjacjach przy ewentualnym wykupie gruntów pod inwestycję. W wyniku ustaleń posłowie mieli podjąć działania zmierzające do wpisania zadania w plany inwestycyjne Generalnej Dyrekcji oraz wszcząć inicjatywę ustawodawczą umożliwiającą gminom partycypację w kosztach finansowania Dróg Krajowych. W obecnie obowiązującym stanie prawnym gminom nie wolno współfinansować inwestycji przy drogach krajowych.
Od tamtego czasu minął rok. Niestety, inicjatywy posłów nie znalazły dostatecznego wsparcia innych posłów, którzy zostali wybrani w naszym okręgu wyborczym.
- Proponuję na następne spotkanie zaprosić przedstawicieli partii z koalicji rządzącej - mówił Wójt Gminy Lubawa, Tomasz Ewertowski. Wójt zapewnił, że gmina w najbliższym czasie zorganizuje spotkanie z osobami, które mają realny wpływ na zamianę ustawodawstwa w tej sprawie.
Tadeusz Eremus, radny gminy stwierdził, że spotkanie może się odbyć nawet w niedzielę, żeby termin posłom odpowiadał.
Głos zabrała także sołtys Sampławy Urszula Korszon-Zacharska: panie dyrektorze - pytała - kiedy zakończy się remont kładki nad Elszką i czy można niebezpieczne skrzyżowanie, na którym ciągle dochodzi do kolizji i wypadków przebudować na rondo? Kiedy mieszkańcy Sampławy doczekają się chodników?
Roman Grzelka odpowiedział, że kładka zostanie oddana do użytku wiosną, jak tylko poprawi się pogoda. Przebudowa skrzyżowania nie jest możliwa, gdyż na tę inwestycję potrzeba kilku milionów złotych. Natomiast zadanie dotyczące budowy chodników w miejscowości Sampława zostało ujęte w planie inwestycyjnym GDDKiA z terminem realizacji w 2014 roku. Deklaracja ta budzi jednak sporo wątpliwości.
Komentarz
Niestety, podczas spotkania zabrakło osób, które mają bezpośredni wpływ na procesy decyzyjne senatorów i parlamentarzystów, bo to oni uchwalają prawo, oni decydują jaką kwotę przeznaczyć w budżecie na chodniki itd. Parlamentarzyści zapomnieli kto ich wybiera?
Zabrakło też lokalnych przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - o ile takie struktury istnieją. A nade wszystko - głosu Prezesa lokalnej organizacji Polskiego Stronnictwa Ludowego - partii, która powinna wyjątkowo dbać o interes mieszkańców wsi. To oni mają najlepszy kontakt z parlamentarzystami.
Mało kto wie, że jeden z najbardziej wpływowych polityków koalicyjnych PSL - Stanisław Żelichowski, został wybrany głosami mieszkańców Ziemi Lubawskiej.
Niezrozumiałym jest fakt, że poseł ten mimo wielu zaproszeń na uroczystości w naszej gminie, nie znajdzie czasu na spotkanie z rolnikami wyborcami.
Niedługo wybory Panowie Parlamentarzyści!
Marian Żuchowski
Komentarze
po męsku tzw.stół i powiedzieć co myśli . Ewertowski trochę więcej odwagi bo to Mieszkańcy wystawią Tobie bilet na następne wybory . W ,,Sampławiakach ,, będziesz miał wsparcie ale pod warunkiem determinacji . Powodzenia .Jesteśmy otwarci na t.z . pomysły z Twojej strony .
http://reign77.nowyekran.pl/post/87605,wyciek-adminow-jp-drugi-z-mi-szlugi-na-fb
i decyzje gdzie mają być inwestycje i nie trzeba zmieniać prawa aby zadecydować o budowie chodników , pan Grzelka to wie i wiedząc o tym robi z nas durni . Dlaczego nie było na zebraniu dyrektora Mirosława Nicewicza tylko jakiś pryncypał przyjechał i kazali mu mówić że ,,nie ma pieniędzy ,, to Nicewicz decyduje gdzie pójdą pieniądze a pieniądze są tylko trzeba o nie zawalczyć .Panie Wójcie trzeba zebrać dane o wypadkach , natężeniu ruchu na naszym rejonie i jakimś porównawczym innym odcinku w innym miejscu w kraju gdzie są chodniki , zabrać komendanta policji z Iławy , inspektora ruchu drogowego , ludzi wpakować w autokar i jechać do Olsztyna , pan Nicewicz ( może i pryncypał będzie )musi nas przyjąć bo On jest utrzymywany z naszych pieniędzy i wtedy przedstawić Nasze rozwiązania . Moim zdaniem to bardziej będzie skuteczne niż te bezowocne zebrania , bo naprawdę nikt szczególny tu nie przyjedzie . Panie Tomaszu po co walić w to kasę jeśli należy to do,, OBOWIĄZKÓW,, GDDKiA przecież to z wypowiedzi pana Grzelki widać że chodzi o przeciąganie inwestycji w czasie i tylko zdecydowane działania zmienią stan obecny .Powtórzę ZDECYDOWANE działania bo w tej sytuacji jest to jak najbardziej na miejscu .