Wizyta studyjna na Litwie

Opublikowano:

W dniach 15-17 listopada br. rolnicy, w ramach Umów o Współpracę z W-M ODR udali się z wizytą studyjną do powiatu sejneńskiego w województwie podlaskim a następnie na Litwę.

Celem  wizyty było zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym Litwy krajem, który ma powiązania historyczne z Polską. W wycieczce brało udział 19 rolników z naszego województwa w tym 10 z terenu gminy Lubawa - mówi  Krystyna Zabłotna pracownik ODR w Lubawie.

Pierwszym etapem wizyty były Sejny. Co roku odbywa się tu wiele międzynarodowych festiwali. Największą atrakcją turystyczną Sejn jest Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny  – kościół podominikański zbudowany w stylu późnorenesansowym przez dominikanów.

Kolejnym etapem wizyty była Litwa jej dziedzictwo kulturalne i sakralne. Rolnicy zwiedzali m.in: kościól św. Piotra i Pawła, Górę Trzech Krzyży, Katedrę św. Stanisława i Władysława, Uniwersytet Wileński, Cerkiew św. Ducha, Ostrą Bramę oraz Cmentarz na Rossie.

Z Wilna uczestnicy udali  się do Trok, ok 28 km od Wilna.  W mieście tym mieszka między innymi grupa etniczna i religijna Karaimów, sprowadzonych  w średniowieczu z Krymu. Troki są przykładem  wielokulturowości Litwy, naleciałości, pierwiastków etnicznych różnego pochodzenia, obrzędów i tradycji. Malowniczo położony zamek  został wzniesiony w XIV–XV w. przez wielkiego księcia litewskiego stanowi wizytówkę miasta.

Ostatnim etapem wizyty studyjnej były Wigry i klasztor Kamedułów na Wigrach,  malowniczo położony na wzgórzu nad jeziorem Wigry,  ulubione miejsce polowań władców polskich, a król Jan Kazimierz przekazał to miejsce zakonowi kontemplacyjnemu kamedułów we władanie.  W klasztorze przebywał i wypoczywał w dniach od 8-10 VI 1999 roku Błogosławiony Jan Paweł II. (mz)

foto: Organizator